צילום אילוסטרציה: משה שי / פלאש 90

הונאת ענק: 500 משפחות איבדו 40 מיליון ש"ח ב"לימודי השקעות"

משפחות רבות הפקידו סכומי עתק בחברה, שהציגה עצמה כחברה ללימודי השקעות בשוק ההון. לאחרונה הודיעה החברה על פירוק ומנהליה נעלמו. "כשמישהו מציע הצעה טובה מדי היא מסוכנת" אמר ח"כ אייכלר במהלך דיון שקיימה הועדה לפניות הציבור בנושא
 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

 • "מודים על כל איבר שחוזר לתפקד" מיטל בטור מרגש

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

הועדה לפניות הציבור קיימה אתמול דיון מיוחד בחשש להונאה מצד חברות ללימודי השקעות בשוק ההון באמצעים שונים. מפניות שהגיעו לוועדה עלה כי אזרחים רבים מצאו עצמם בימים האחרונים עומדים בפני שוקת שבורה לאחר שהחברה הודיעה על פירוק בגלל חובות וחוסר יכולת להחזיר את כספי המשקיעים ומנהליה נעלמו.

יו"ר הועדה ח"כ ישראל אייכלר אמר כי מדובר בתופעה מסוכנת שקשורה להונאות בשוק ההון. "בדיון לא נעסוק בחברות ספציפיות אבל כל השקעה פיננסית כרוכה מטבעה בסיכונים. השקעת כספים בהשקעות שאינן מפוקחות כפופה לסיכונים רבים ומשמעותיים יותר, שהתממשותם עלולה להביא לאובדן כל כספי ההשקעה. חבל שאנשים מאבדים את מיטב כספם שנחסך בעמל רב, משום שהשקיעו אותו בהשקעות פיננסיות שנראות מבטיחות במיוחד ובעלות תשואות גבוהות. אין ארוחות חינם. בחלק מהמקרים אין כלל סיכוי להרוויח שכן מדובר בהשקעה בעלת סיכון גבוה ובמקרים אחרים מדובר בתרמיות בנושא השקעות כספיות."

לדברי היו"ר פעילות לא מפוקחת עלולה להוות קרקע לפעולות מרמה ו"הונאות פונזי" (פירמידה), שמביאים בסופו של דבר לאובדן מלא של כספי ההשקעה. "הונאות מסוג זה מתבצעות על ידי שימוש במונחים פיננסים מורכבים שמושכים את המשקיעים מתוך אמונה וידע שמשקיעים לא מנוסים ולא מתוחכמים יהיו פחות חשדניים בגלל חוסר ידע וחוסר הכרות עם התחום. הציבור צריך להיזהר להשקעות מתוך לחץ והצעות של "רק היום", לא להאמין להבטחות דמיוניות".

חה"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "חשוב להסביר שיש הבדל בין השקעות כושלות לבין הונאות כמו הבטחות שווא על 10% תשואה מצד חברה מסוימת שפתאום נעלמת עם הכסף. מישהו סיפר לי כיצד נפגע מהשקעה של 200 אלף ₪ שהופקדה באמצעות חשבון נאמנות, שכל פעולה בתיק אמורה להיות מפוקחת ואחרי חודש כל הכסף נעלם. בבנק לא היו מוכנים לדבר אתו ושלחו אותו להגיש תלונה במשטרה, אנחנו צריכים לפרק את שרשרת הכשלים הזאת ואז לראות איפה המדינה יכלה למנוע את המצב האיום שבו בחודש אחד משפחות איבדו את כל כספם. אני לא בעד להטיל על המדינה את כל האחריות אבל אם יש לה אחריות אז צריך למנוע את המקרה הבא. כאן אף אחד לא לוקח אחריות, אין פה אבא ואמא".

עו"ד עדי פיגל המפרק הזמני לחברות הקורסות אמר כי חברות כאלו הן זרוע שיווקית שבה אנשים נדרשים להפקיד את כספם ולסחור בחשבון. "לאנשים הוסבר שכספם יותר בטוח מאשר בבנק. אמרו להם שזה מוחזק בחשבונות נאמנות של בנקים בארץ ובחו"ל. הייתה פה פעילות מכוונת כמעשה הונאה. התברר שהכסף מיום ראשון לא היה בחשבונות נפרדים, לקחו את כספם והשתמשו בו. היה פה מסע שיווק וחלק גדול מהנפגעים זאת אוכלוסייה חלשה בחברה, אלה צעירים ופנסיונרים שאין להם עכשיו אפילו כסף לאוכל. הם האמינו שכספם מוחזק בנפרד וכל זה באמצעות מצגי שווא. לצורך העניין אין חשיבות אם בעלי השליטה החביאו כסף בחו"ל או השתמשו בו. הטעו אנשים וכ-500 משפחות איבדו לכל הפחות כ-40 מיליון ש"ח במה שנחשד כהונאת ענק. עובדים פה עשרות גופים שממשיכים לעשות את אותו הדבר וקריסה של חברות נוספות עלולה לחזור על עצמה. הפרשה הזאת צריכה לקבל תעדוף".

עו"ד אמיר וסרמן היועץ המשפטי לרשות לניירות ערך: "אלה השקעות לא מפוקחות וזאת תופעה רחבה ומקיפה מקרים רבים. זאת תופעה שתמיד הייתה קיימת – חברות כאלו הן לא תחת פיקוח של אף רשות. אנחנו רואים שהחל מ-2013 התופעה התעצמה בפרסומים ומיזמים שקמים בכל מיני מישורים באמצעות גיוס כספים. סביבת הריבית הנמוכה גרמה לאנשים לחפש אפיקי השקעה עם תשואה גבוהה יותר ויש גם את ההתפתחות הטכנולוגית שקשורה לכך. יש פנייה בדרך כלל לציבור רחב עם גיוס כספים בהיקפים גבוהים. יש סיכונים של היעדר שקיפות, ניגודי עניינים, גביית עמלות גבוהות וקריסה של הגוף במידה והוא מבצע הונאה. יש פעילויות מסוימות שלא מפוקחות ואז יש צורך להסדיר אותה. צריך להרחיב את החקיקה".

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר שב והזהיר את ציבור המשקיעים ופנה לרשות לניירות ערך על מנת שתקדם חקיקה ראשית בנושא. "הוועדה פונה לשר לביטחון פנים על מנת שפרשה זו תקבל תעדוף. הוועדה תפנה גם למפקחת על הבנקים כדי שתבדוק את הנושא".

כתבות קשורות

מתקפה על השרה: "שני מיליון תלמידי ישראל שבויים בידי מכחישת קורונה"
נופש בצפת וסגולותיה • הרב אברהם מימון • צפו
מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ ה' • נופים עוצרי נשימה באוסטריה
גלריית ענק מהרבי מסאדיגורה זצ"ל - לרגל יום השנה הראשון להסתלקותו
הרמב"ם היומי • הלכות תרומה פרק ט' • צפו
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם רְבִיעִי • כותרות העיתונים – י"ט באב ה'תשפ"א
גנץ לעם האיראני: "מעריכים אתכם, אך נאבקים באיום הגרעין של הממשל"
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • הילולת רבי יעקב כולי בעל "מעם לועז"
החשב הכללי: מה שווי הנכסים של המדינה וכמה ישראל עוד תשלם על פנסיה תקציבית?
דְּתִפְתַּח לִבָּאִי בְּאורַיְתָא • פתיחת הזמן בישיבות צאנז

7 תגובות

 1. אמא שלי למדה אותי שכסף שומרים בכיס ואני אלמד אתכם עוד כלל אם כל האנשים שמשכנעים אתכם שהמליון שלכם יכולים לעשות שני מליון אז הם היו עושים את זה בעצמם….

 2. חברות שהם מפעילות כיתות לימוד מסחר בשוק ההון זו פירצה הקוראת לגנב סיפורים אלו חוזרים על עצמם כבר עשרות שנים וכך הציבור מפסיד את כספו אין מושיע אין נחמה ואין הגנה ולא לומדים מלקיחי העבר

 3. לא מלמד על הכלל, אני למשל השקעתי את כספי ממכירת ביתי והיום אני בעל אמצעים ואפי' יותר מזה יש לי כמה דירות בחו"ל וכן כמה דירות באיזור המרכז, ופנטאוז באיזור ירושלים והכסף לא מפסיק לי לזרום, וכל זה לקח לי פחות משש שנים.
  (נכתב לפני שפשטתי רגל)

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן