צילום: יונתן זינדל, פלאש90

לבני, יחימוביץ או שמולי: הקרב על ראשות האופוזיציה

דיווחים כי מרבית הסיכויים שאבי גבאי ימנה את ח"כ לבני לתפקיד ראש האופוזיציה אך ידרוש לחתום על הסכם לשותפות בבחירות הבאות. אם לבני תתמנה, ח"כ יואל חסון, לא יוכל להישאר בתפקיד יו"ר הסיעה. דיווח כי גבאי משתעשע ברעיון למנות את איציק שמולי לתפקיד

בעוד כחודש יעבור יצחק הרצוג לתפקיד היוקרתי של ראש הסוכנות היהודית ויו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, יצטרך להחליט מי למנות במקומו. האם ימנה את יו"ר 'התנועה' ציפי לבני בכדי לשמור על המחנה הציוני או דווקא את מקורבתו, שלי יחימוביץ, או שמה בכלל את איציק שמולי. בכירים בעבודה אומרים שגבאי לא מתכוון להודיע בינתיים על המינוי, ככל הנראה לפחות עד חודש אוגוסט, מועד כניסתו של הרצוג לתפקיד החדש.

על פי דיווח של מתי טוכפלד ב'ישראל היום', במפלגת העבודה מתחזקת ההערכה כי גבאי יעדיף למנות את לתפקיד את ח"כ לבני. במפלגה מעריכים כי מינויה של לבני ליו"ר האופוזיציה יבטיח את הישארות התנועה כחלק מהמחנה הציוני, וכי לבני לא תדרוש הפעם רוטציה בתפקיד ראש הממשלה, אם הבחירות יסתיימו בניצחון, כפי שדרשה במהלך המו"מ עם היו"ר הקודם ח"כ יצחק הרצוג.

במהלך ישיבת הסיעה השבוע רמזה לבני על איום לפרוש אם לא תקבל את התפקיד "ראשות האופוזיציה הכרחית בעיניי להמשך השותפות והיא יכולה להיות הזדמנות נהדרת לחיזוק השותפות, לחיזוק המחנה הציוני וגם להחלטות ביחד לעתיד".

אם תתמנה לבני ליו"ר האופוזיציה, ההערכה היא כי יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, לא יוכל להישאר בתפקידו, מפני שגם לבני וגם חסון שייכים למפלגת התנועה ולא העבודה, בעוד לתנועה מגיע רק תפקיד בכיר אחד.

על פי 'ידיעות אחרונות', במקרה וגבאי אכן יסכים לתת ללבני את התפקיד הוא מתכוון לדרוש כבר כעת לסגור על שותפות לבחירות הקרובות. "גבאי לא ייתן לה את התפקיד לפני שהם יחדשו את ההסכם בינה לבין מפלגת העבודה, ובצדק. למה שיעניק לה תפקיד שעשוי לשדרג מאוד את מעמדה, כשאין לו ערבות שבעוד חודש, חודשיים או חצי שנה, היא לא תחבור למפלגה אחרת? בפרט כשהבחירות אינן רחוקות", כותבת פרשנית ידיעות.

עם זאת, על פי 'בידיעות אחרונות', יכול להיות שגבאי משתעשע ברעיון למנות בכלל את איציק שמולי לתפקיד. שמולי פופולרי, יש לו אוריינטציה חברתית וקשב רב לציבור ולמפלגה, והוא גם קשור ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שגבאי מאוד רוצה לחבור עליו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *