דריכות במערכת הפוליטית לקראת ההצבעה על חוק הגיוס הלילה במליאת הכנסת. בינתיים, יו"ר 'יש עתיד' דבק בתמיכתו בחוק, מנסה להסביר מדוע המתוה הנוכחי זהה לזה של 'יש עתיד' ועונה למבקריו מהאופוזיציה: הממשלה בכל מקרה לא היתה נופלת

סאגת חוק הגיוס: יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, לא מתרגש מהביקורת העזה המוטחת בו מכיוונם של ראשי המחנ"צ ומרצ ומבהיר: נתמוך בחוק בהצבעה שתתקיים הלילה במליאת הכנסת.

"החוק הזה נולד מפני שניצחנו בבג"ץ. עכשיו יש את החוק שהוא דומה מאוד לחוק שיש עתיד העבירה בממשלה הקודמת, אבל הפעם עם חתימה של הרמטכ"ל ושל צה"ל, יש שינויים קלים אבל הם שינויים מינוריים בעיניי", טען יאיר לפיד בראיון שהעניק הבוקר לאתר YNET.

לפיד הגיב לטענה לפיה התנהלותו העניינית (לצורך הדיון. ב"ב) מצילה למעשה את הממשלה: "אף אחד כבר לא מבין במדינה הזאת מהי אחריות לאומית. אני עושה את זה כי זה הדבר הנכון למדינת ישראל. יותר חרדים יתגייסו, יותר חרדים ייצאו לעבודה. מחמיצים את זה שיותר חרדים ייצאו לעבוד. אין לנו דרך להסביר לילדים שלנו איך קורה שהם מתגייסים ואחרים משוחררים".

מעגל הקסמים: מדוע תומך לפיד בחוק הגיוס ומציל את נתניהו?


בהמשך הראיון ניסה לפיד להגיב לדוברים השונים שמוכיחים כי החוק הנוכחי שונה באופן מהותי מזה שחוקקה 'יש עתיד' בממשלה הקודמת. "זה מעניין כשזה בא מהם. אין מופע של ציניות פוליטית גרוע יותר מהיום שבו הם ביטלו את חוק הגיוס הקודם. ישבו בכנסת אותם אנשים שאיתי ביחד העבירו את החוק. נתניהו נשא נאום נרגש בממשלה על חשיבות חוק הגיוס. הייתה ועדת שקד של איילת ושנה וחצי אחר כך הם ביטלו אותו. כששאלו אותם הם אמרו כי קודם לפיד הכריח אותנו ועכשיו ליצמן מכריח. אנשים, שהם עד כדי כך ציניים לגבי דברים שיש להם חשיבות לאומית, אני מציע שלא יחנכו".

החוק שונה? זה פשוט לא נכון. מישהו דוחף את הסיפור הזה כבר כמה ימים. יש סנקציות פליליות בחוק כשאם לא יעמדו ביעדים אחרי שלוש שנים, הסנקציות יופעלו באופן אוטומטי ואנשים ילכו לבית סוהר. גם השתמטות תוביל למאסר".

"אז אני אמור להצביע נגד חוק נכון וטוב כי אולי ישנו אותו בקריאה שנייה? אם ישנו אותו בקריאה שנייה אז זו בגידה בצה"ל וברמטכ"ל של הממשלה הנוכחית ואנחנו נצא לרחובות ונילחם בהם בכל תוקף", כך לפיד.

לפיד משוכנע כי בכל מקרה הממשלה לא היתה נופלת בגלל ההצבעה על החוק הזה. "אתה לא יכול להפיל אותו. לא אכפת לי שטוקבקיסטים אומרים את זה. אתם אמורים לדעת שהחוק הזה לא יכול להפיל את הממשלה, הוא לא יפיל את הממשלה, הם ילכו לבג"ץ ויבקשו ארכה. זה הרי שטויות במיץ עגבניות להגיד שאם החוק הזה ייפול הממשלה תיפול".

הוא הוסיף: "לא באתי לפוליטיקה כדי שכולם יסכימו איתי ומניח שלא כולם יסכימו איתי. אני לא מוכן להיכנס למלחמות פוליטיות ולא מוכן לעשות תרגילים, זה לא נושא למשחקים. זה עסק רציני. גם לא אכפת לי ולא מעניין אותי לשלם מחיר".

ההתגוששות נמשכת: גבאי חושף את השקרים של לפיד בסרטון חדש • צפו