צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

עם הפנים למליאה: חוק הגיוס אושר בועדת השרים לחקיקה

ההצבעה במליאה מתוכננת לשעות הלילה • מקלב מבהיר: "אנחנו לא סומכים על ההצבעה של 'יש עתיד'" • שרת המשפטים עונה ליאיר לפיד: "ספין וקמפיין כל כך שקרי לא ראיתי. סיעה שלמה מדקלמת דף מסרים שקרי שמכתיב יו"ר המפלגה"

חוק הגיוס: ועדת השרים לחקיקה אישרה בצהרים את נוסח החוק לקראת הבאתו לקריאה ראשונה הערב/הלילה במליאת הכנסת.

רק השרה שקד והשרה לנדבר נכחו בדיון, בעוד יתר השרים העבירו את עמדתם בכתב. בשורה התחתונה: למעט השר דוד אזולאי, כל השרים תמכו בהצעה.

בתוך כך, ח"כ אורי מקלב התייחס בפתח ישיבת ועדת החוקה להתנהלותו המוזרה של לפיד סביב חוק הגיוס ולהצהרותיו המופרכות בדבר הזהות בין החוק הנוכחי לזה שחוקקה הממשלה הקודמת. "כנראה שיאיר לפיד חושב שהציבור לא מבין את פרטי חוק הגיוס, בויכוח הזה לא הרבה היום לא בקיאים בפרטי החוק, הדקויות האלה מאוד משמעותיות ויאיר לפיד לוקח את זה לצורך פוליטי להציג את זה כביכול שזהו חוק שלו", אמר מקלב.

הפתרון: צבא מקצועי • ח"כ יהודה גליק ומוסי רז בראיון מיוחד


הוא הוסיף: "אני נותן ליאיר לפיד להשתעשע בהרגשה ולהציג מצג כביכול זהו אותו החוק, זהו חוק שונה באופן מהותי ובאופן מובנה זהו חוק שונה. אני רוצה להרגיע אנחנו לא נסתמך בדבר הזה על ההצבעה של יש עתיד, ההצבעה שלהם היא הצבעה אשר תלויה בדבר, זוהי הצבעה לצרכים פוליטיים ויכול להיות שהדברים ישתנו זה לא הצבעה אמיתית על מהות העניין יש עתיד לא יהיו אלה שיחזיקו את הממשלה".

"שטויות במיץ עגבניות": לפיד מנסה להדוף את הביקורת נגדו


גם שרת המשפטים, אילת שקד, נדרשה לנושא ותקפה: "אני בפוליטיקה כבר 6 שנים. ספין וקמפיין כל כך שקרי לא ראיתי עוד בזירה הזו. סיעה שלמה, מדקלמת דף מסרים שקרי שמכתיב יו"ר המפלגה ומוכרת לוקשים לציבור באין מפריע. בהתחלה לעופר שלח וליעל גרמן עוד היה כבוד והם הסכימו שהחוק שונה. אבל כנראה שהם קיבלו הוראה לישר קו. ובדיקטטורה של לפיד אין אופציה אחרת.

הנוסח, כפי שיעבור היום, שונה בליבת החוק מהנוסח של יש עתיד. שעות רבות השקעתי בכנסת הקודמת כדי לשכנע את לפיד ושלח לתמוך בסנקציות כלכליות ולא בסנקציות פליליות (הפעלת חובת גיוס במקרה שלא עומדים ביעדים) ולא הצלחתי. הם העדיפו פופוליזם על מהות והתעקשו שהחוק יפקע ושר הביטחון לא יוכל יותר לדחות גיוס.".

לדבריה, "ממש על זה היה הויכוח שלי איתם במשך חודשים רבים. חברי הכנסת עופר שלח, אלעזר שטרן, עומר בר לב, רוברט אילטוב , צחי הנגבי, גפני, פרוש ואטיאס היו שם וגם הם יודעים את האמת. וגם כמה עיתונאים ישרים. בחוק הנוכחי יש סנקציות כלכליות אם לא עומדים ביעדים ואם גם זה לא עוזר, החוק פוקע ויש לכנסת שנה לחוקק הסדר חדש. אז למה לא להגיד פשוט את האמת? איילת, את צדקת, אני טעיתי ושיניתי את דעתי. זה בסדר. זה מותר. לשקר במצח נחושה – אסור".

מעגל הקסמים: מדוע תומך לפיד בחוק הגיוס ומציל את נתניהו?

3 תגובות

למה מקלב מגן על החוק, הוא הרי מתנגד???….

האמת היא שבחוק הנוכחי יש גם סנקציות כלכליות אם יהיה פחות מ-95 מיעדי הגיוס ויש גם סנקציות פליליות אם יהיה פחות מ-85 אחוז מיעדי הגיוס במשך שלש שנים וזה הסיבה שיאיר לפיד תומך בחוק, השאר הכל פוליטיקה.

זה הכל ספין כדי שהחרדים יצביעו נגד בטענה שלפיד בעד החוק, ויפילו את הממשלה, המחנ"צ ומרץ משחקים פה מריבה עם לפיד כדי שהחרדים יצביעו נגד. אל תיפלו בפח

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן