לא להחליף, להחליש: כך פועלות ארה"ב וישראל להגברת התסיסה באיראן

צוות משותף לשתי המדינות, פועל כדי להעצים את הלחץ הפנימי על המשטר באמצעים שונים. דיווח: בישראל הופתעו מהנחישות של סולימאני, אך מזהים תסכול הולך וגובר בהנהגה האיראנית שזועמת על ההרפתקאות שלו ועשויה להתנער ממנו

על רקע ההתקוממות האזרחית האיראן נחשף אמש בערוץ 10 כי ישראל וארה"ב הקימו לפני כמה חודשים צוות משותף להגברת התסיסה והלחץ הפנימי באיראן נגד המשטר. ע"פ הדיווח של העיתונאי ברק רביד, פקידים ישראלים בכירים ציינו כי הצוות הוקם כחלק ממסמך ההבנות לבלימת איראן שאותו גיבשו ירושלים וושינגטון ושנחשף בדצמבר האחרון בחדשות עשר. הפקידים הבכירים, שביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי הצוות כבר התכנס כמה פעמים.

"הפקידים הישראלים הבכירים ציינו שלפני כמה שבועות נפגש היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת בוושינגטון עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון ודן עמו במצב הפנימי באיראן. גם בולטון וגם בן-שבת סבורים שלהגברת הלחץ הפנימי על המשטר עשויות להיות השפעות חיוביות על התנהלותו גם בתחום הטרור והחתרנות האזורית", כך בדיווח.

"אף אחד לא חושב ברצינות על החלפת המשטר האיראני אבל הצוות עוסק בנסיון לנצל את החולשות הפנימיות של המשטר בטהראן כדי לייצר עליו לחץ נוסף וכך אולי להביא לשינויים בהתנהגותו", הסביר פקיד ישראלי בכיר.

עוד דווח כי פנייתו של נתניהו לעם האיראני כמו גם המסר ששיגר ליברמן בשפה הפרסית הם חלק מהמהלך להגברת הביקורת על המשטר בקרב האזרחים.

בתוך כך, גורם צבאי בכיר אמר בשיחה לאתר 'אל מוניטור' כי בישראל הופתעו לאחרונה מהנחישות האיראנית ובעיקר מהעיקשות של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוחות "קודס" במשמרות המהפכה. לדבריו, למרות סדרה ארוכה מאוד של מכות כואבות שהנחיתה ישראל על האיראנים, המיליציות שסרות למרותם והחיזבאללה, ממשיך סולימאני בכל המרץ במאמצי ההתבססות שלו בשטח סוריה. הגורם הצבאי מדגיש כי סולימאני עצמו ואנשיו מנסים לטשטש את המכות שספגו באמצעות הצגת מצג שוא על המכות והאבידות שספגה ישראל במערכה.

בהמשך לדברים האלה מדווח העיתונאי בן כספית כי "בישראל מנגד לא מתכוונים להרפות מהלחץ. יחד עם הממשל האמריקאי מתבצע ניסיון להעמיק את הפער בין המתונים לשמרנים באיראן, פער ההולך ומתרחב במהירות ובא לידי ביטוי בהפגנות האלימות ההולכות וגוברות בשטח המדינה במחאה על המצב הכלכלי והבצורת החמורה".

המהומות באיראן התחדשו; "בסופו של דבר המדינה תשתנה" • צפו

ישראל-רוסיה-ארה"ב: הציר המפתיע שיוביל להרחקת האיראנים מסוריה

"הסנקציות עובדות. איראן נמצאת על סף אירועים חסרי תקדים"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *