ביום ראשון צפוי נתניהו לכנס את הוועדה שתאשר ככל הנראה את עבודות השיפוצים ברחבה הרפורמית בכותל המערבי. רבה של ירושלים, הגרש"מ עמאר: "כל הכותל המערבי לכל אורכו מקצה לקצה הוא מקום קדוש ואין רשות לשום אדם לרמוס מקום קדוש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לכנס ביום ראשון את ועדת המקומות הקדושים כדי לאשר את העבודות לשיפוץ רחבת התפילה המעורבת בכותל המערבי. בישיבה צפויה הוועדה, שבראשה יושב כעת נתניהו, לאשר את ביצוע העבודות. בוועדה חברים גם שר הדתות דוד אזולאי ושר האנרגיה יובל שטייניץ.

רבה הראשי של ירושלים, הראשל"צ הגרש"מ עמאר פרסם פסק הלכה: "הנני חוזר על הפסק דין הידוע, שכל הכותל המערבי לכל אורכו מקצה לקצה הוא מקום קדוש ויש לנהוג בו כל הדינים של בית הכנסת ובית המדרש, ואין רשות לשום אדם לרמוס מקום קדוש, לא בחילול שבת ומועד, ולא בכך שיתפללו אנשים ונשים יחדיו, ושאר הדינים של בית כנסת".

"והנה גם בגלות, בהיותנו בין גויי הארצות, קדושת בית כנסת וכבודו נשמרו בקפידא, ואין רשות לא לכנסת ולא לממשלה ולא לשאר המוסדות בלי יוצא מן הכלל, להרים יד ולעשות שום פעולה או החלטה, שעלולה להביא לפגיעה בקדושת המקום, ואין הדבר נתון אלא בידי הרבנות הראשית לישראל שפוסקת על פי ההלכה. ואיסור גמור לשלוח יד בשריד בית מקדשנו".

אתמול נפגשו מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ונציג משרד רה״מ עו״ד רונן פרץ עם הרב הראשי הגר"ד לאו שליט"א בנושא זה. במהלך הישיבה, בה השתתף גם עו"ד דורון טאובמן המייצג את עמדת הרבנות הראשית בבית המשפט העליון בנושא זה, הבהיר מזכיר הממשלה כי ממשלת ישראל אינה מעוניינת לבצע כל שינוי מהותי במצב הקיים ברחבת דוידסון, לאחר שמתווה הכותל בוטל. אך מכיוון שהמצב כיום אינו תואם את היתרי הבניה במקום ישנו צורך לבצע מספר התאמות בכדי להסדיר את המקום מבחינה חוקית ובטיחותית.

הרב הראשי הדגיש כי עמדתו, כפי שהציג אותה בעבר, לא השתנתה, והיא כי הכותל קדוש לכל אורכו, וזאת בהמשך למסורת הרבנות הראשית וועדת ההלכה שכללה בזמנו את מרנן הגרש״ז אוירבך, הגרי״ש אלישיב, הגר״ע יוסף ועוד אשר קבעו כי הכותל המערבי הינו קדוש בקדושת בית כנסת לכל אורכו.

עמדתו של הרב הראשי הינה כי גם על פי ההלכה וגם על פי החוק, המקום כפוף לרבנות הראשית ואין לבצע כל שינוי ללא אישור הרבנות הראשית. בסיום המפגש סוכם כי מזכיר הממשלה יעביר לרב הראשי את המסמכים הנדרשים לבחינת מועצת הרבנות הראשית שתדון בנושא.

מוקדם יותר השבוע הכנסת אישרה את העברת סמכויותיה של שרת התרבות והספורט מירי רגב, שעמדה בראשות הוועדה לאחר שסירבה לאשר את העבודות. השר שטייניץ החליף כחבר בוועדה את שרת המשפטים איילת שקד שביקשה גם כן להשתחרר ממחויבויותיה בוועדה.

השיפוץ המדובר נועד עבור רחבת התפילה הקיימת לגברים ונשים בקשת רובינסון בכותל, לטובת הרפורמים והקונסרבטיבים. קודם לאישורה בכנסת עברה ההחלטה בוועדת השרים לחקיקה. על פי חוק העתיקות, כל עבודה באתר דתי מחייבת את אישור ועדת השרים, שבה חברים השר לשירותי דתות, שר המשפטים והשר הממונה על רשות העתיקות. רגב מחזיקה בתפקיד האחרון אך על פי ההחלטה סמכותה הועברה לידי ראש הממשלה.