מה לקח ל'יד ושם' יותר משבוע להגיב להצהרה המשותפת של ממשלות ישראל ופולין שבכלל נטען כי היו בין מנסחיה? האם לשכת ראש הממשלה חושבת שבאנגלית אפשר לעבוד עלינו? שמואל בן צבי מנסה להבין מי עושה עלינו סיבוב על חשבון זיכרון השואה

בשבוע שעבר הגיעו ישראל ופולין להסכמות בנוגע לחוק השואה הפולני שבמסגרתה הוסר הסעיף הפלילי של החוק וישראל ופולין פרסמו הצהרה משותפת באנגלית. אתמול פורסמה תרגום של ההצהרה הזאת בעברית במספר עיתונים בישראל. הפרסום המחודש והקמפיין שממשלת פולין עשתה עם ההצהרה הזאת הובילה לסערה מחודשת למרות שכשההצהרה פורסמה לא היו התנגדויות משמעותית.

אתמול בצהריים פרסמו ביד ושם הודעה ארוכה ומנומקת שבה הם מסבירים למה הם נגד ההצהרה הזאת, בנוסף ציינו ביד ושם כי הסרת הסעיף הפלילי מהחוק אינו מספק. גם שר החינוך נפתלי בנט פרסם הודעה בה כינה את ההצהרה של שתי הממשלות "חרפה רווית שקרים" ואמר כי הוא דורש מראש הממשלה לבטל אותה או להביא אותה להצבעה בממשלה.

לא ברור על מה המהומה המחודשת כי כאמור ההצהרה פורסמה באנגלית לפני כשבוע וכעת רק תורגמה לעברית ופורסמה בעיתונים. האם 'יד ושם' ובנט לא יודעים לקרוא אנגלית שרק אתמול אחרי הפרסום בעברית החליטו להוציא הודעה שמתנגדת להצהרה כשביום ההגעה למסקנות דווקא ברכו על ריכוך החוק. כך שלא ברור הזעם של גורמים מדיניים על הפרת הסיכומים בפרסום ההצהרה בשפות נוספות ומצד שני לא ברור מה לקח ליד ושם שבוע להתייחס להצהרה.

דובריו של בנט טענו אתמול כי הסיבה שהוא התייחס לכך רק אתמול היה כי הוא חיכה לעמדה המקצועית של יד ושם. פנינו לדוברות יד ושם בבקשה להבהיר את העניין והם טרם ענו לפנייתנו. יציין בנוסף כי לשכת ראש הממשלה צירפה להודעת הדוברות שלה על ההגעה לסיכומים, תרגום לעברית של ההצהרה וכותב שורות אלו קרא את המודעה שפורסמה בעיתונים לעומת התרגום שפרסמה הממשלה הפולנית בעיתונים בישראל והם זהים למעת שינוי ניסוח שמקורם בכך שתורגמו מאנגלית על ידי אנשים שונים.

דבר נוסף שהוא תמוה, הרי לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, ההיסטוריונית הראשית של 'יד ושם' לקחה חלק בניסוח ההצהרה, האם יד ושם לא הסכימו בסופו של דבר לנוסח שפורסם אז למה לא הודיעו על כך לציבור מיד, ואם לא היו מעורבים בניסוח ההצהרה אז למה לא הכחישו את הודעת ראש הממשלה על חלקם בניסוח ההצהרה?

לסיכום, נשארנו עם שאלות על יד ושם, על השר בנט ועל ראש הממשלה. בינתיים כל אחד מתדרך נגד השני ופרסומים סותרים בעניין לא מפסיקים לזרום. נקווה שמישהו לא עשה עלינו סיבוב פוליטי או מדיני על חשבון הזיכרון לאחד האירועים המזעזעים ביותר בהיסטוריה של העם היהודי.

"חרפה": בנט ו'יד ושם' נגד ההצהרה המשותפת לישראל ופולין

גורמים בלשכת רה"מ על בנט: "מערב שיקולים פולטים בתהליך מוצלח"