נתניהו החליט לקדם את חוק הלאום למרות התנגדות היועמ"ש לסעיף בחוק. הבית היהודי מאיים להתנגד לאחר שהליכוד נסוג בו מההסכמה לעגן בחוק את המשפט העברי. לוין נועד בשבוע שעבר יחד עם יוזמי החוק עם חברי הכנסת החרדים על מנת להגיע להסכמה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שהשר יריב לוין ימשיך לקדם את חוק הלאום למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לסעיף בחוק, כך מדווח הבוקר 'ישראל היום'.

על פי הדיווח של מתי טוכפלד, השר לוין מתכוון להביא את החוק לאישור הכנסת במלואו, כי למרות חוות הדעת של היועמ"ש. המהלך צפוי לעורר סערה של ממש במערכת הפוליטית, וכל זאת כשהקואליציה טרם סיכמה סופית את הנוסח שיובא להצבעה בשל חילוקי דעות בין המפלגות.

השר יריב לוין, המרכז את המגעים על נוסח החוק בקואליציה, אמר כי כבר השבוע בכוונתו להגיע לנוסח סופי שיוסכם על כלל הסיעות, על מנת לאשר את החוק באישור סופי בשבוע הבא. בשבוע שעבר נועד לוין יחד עם יוזמי החוק – הח"כים אבי דיכטר ואמיר אוחנה, עם חברי הכנסת אורי מקלב ומאיר פרוש על מנת להגיע לנוסח מוסכם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בפורום ראשי מפלגות הקואליציה, כי "החוק הזה חשוב לנו, כמו שיש חוקים שחשובים לכם. אני
מכבד את זה, ותכבדו גם אתם, כי החוק הזה חשוב לנו מאוד".

הסעיף בחוק עליו מתנגד היועמ"ש, מאפשר ליישובים קהילתיים יהודיים למנוע מגורים של מי שאינם יהודים להתגורר בשטח היישוב. מדובר בסעיף המעשי היחיד למעשה בחוק הלאום, המורכב ברובו מסעיפים הצהרתיים בעיקר הקובעים את דמותה היהודית של מדינת ישראל.

בתוך כך, על פי דיווח הבוקר ב'ערוץ 7', בסיעת הבית היהודי מאיימים להתנגד לחוק לאחר שהבינו ביממה האחרונה כי הליכוד נסוג מההסכמה לעגן את מעמדו של המשפט העברי בחוק הישראלי כסעיף בחוק הלאום, זאת למרות אישור "חוק המשפט העברי" לאחרונה בקריאה שנייה ושלישית.

ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), סגן יו"ר הוועדה המשותפת לחוק הלאום הודיע כי בכוונתו להתנגד לחוק. אל ח"כ סלומינסקי יצטרפו גם יתר חברי הכנסת של סיעת הבית היהודי שלא יצביעו על החוק במתכונתו הנוכחית, ללא סעיף המשפט העברי.

לדברי ח"כ סלומינסקי, "לא יעלה על הדעת שבחוק הלאום לא ייכנס הנושא של משפט עברי, חוק שעבר בכנסת לאחרונה, וראשי הליכוד התחייבו כי ייכנס לחוק הלאום. האם הליכוד החליט לזנוח את המשפט העברי?".