הסנאט באירלנד אישר הצעת החוק להחרמת תוצרת יהודה, שומרון, רמת הגולן ומזרח ירושלים. הצעת החוק מגדירה עסקים עם ישראלים או אזרחים הגרים ביהודה ושומרון, הגולן ומזרח ירושלים כעבירה פלילית. שגרירת אירלנד בישראל זומנה לשיחת נזיפה

הסנאט באירלנד אישר אתמול את הצעת החוק להחרמת תוצרת יהודה,שומרון ומזרח ירושלים. למרות התנגדות הממשלה, ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 20 מתנגדים. 14 חברי סנאט נמנעו.

המהלך עבר בסנאט על אף התנגדות הממשלה ולמרות שהפרקליט הראשי במדינה התריע כי מדובר בחוק לא חוקתי הנוגד את חוקי האיחוד האירופי לפיהם אין למדינה החברה בארגון סמכות לקבוע עם אילו מדינות לקיים קשרי מסחר.

הצעת החוק תגדיר כעבירה פלילית כל קשר עסקי עם עסקים ישראלים או אזרחים הגרים ביהודה ושומרון, הגולן ומזרח ירושלים. העונש על כך עלול להיות מאסר או קנס של עד 250 אלף אירו. בינואר השנה פרסמו ח"כים ושגרירים לשעבר מישראל המזוהים עם השמאל הקיצוני תמיכה בהצעת החוק.

החוק איננו מזכיר מפורשות את ישראל אלא מציין כי יש להחרים תוצרת של "כל שטח כבוש". אולם בלאק ותומכי החוק הבהירו כי הוא מכוון נגד ההתיישבות היהודית.

את החוק הובילה חברת הסנאט תומכת ה-BDS פרנסיס בלאק אשר הצליחה להיכנס לישראל לפני כחודשיים על אף "הרשימה השחורה" שמפעיל המשרד לנושאים אסטרטגיים נגד פעילי חרם.

במשרד החוץ מסרו בתגובה כי "הסנאט של אירלנד נתן ידו ליוזמת חרם אנטי-ישראלית פופוליסטית, מסוכנת וקיצונית הפוגעת בסיכויים לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים. היוזמה תגרום נזק לתהליך המדיני במזרח התיכון. האבסורד במהלך של הסנאט האירי, הוא שהחרם יפגע בפרנסתם של פלסטינים רבים העובדים באזורי התעשייה הישראליים שיושפעו מהחרם. ישראל תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות בחקיקה זאת".

בעקבות החקיקה, שגרירת אירלנד בישראל, אליסון קלי, זומנה לשיחת הבהרה שהתקיימה היום. כזכור בחודש ינואר נפל החוק לאחר שלא נמצא לו רוב. גם אז זומנה השגרירה לשיחה שהדגישה כי הממשלה מתנגדת להצעת החרם. הבית העליון צפוי לדחות את החוק ועל כן לא יהיה בר תוקף.

‏שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "אין טעם לזמן את שגרירת אירלנד בישראל ל"שיחת נזיפה". עם עוכרי ישראל אין מה להתדיין. ישראל צריכה לסגור מיד את השגרירות בדאבלין. לא נפנה את הלחי השניה למי שמחרים אותנו".