שגריר האיחוד האירופי התערב בחוק הלאום ופנה לחברי כנסת בליכוד והזהיר אותם מ"ההשלכות". "השגריר יותר מרמז שהאיחוד מצפה שישראל תעצור את המשך החקיקה". ראש הממשלה הורה לזמן את השגריר לנזיפה וכי הוא "מתכוון לנקוט בצעדים נוספים"

האיחוד האירופי התערב בחוק הלאום ופנה לחברי כנסת בליכוד והזהיר אותם מ"ההשלכות" של אישור החוק, כך דווח הערב ב'חדשות 2'. "החוק פוגע במעמדה של ישראל", נאמר לח"כים.

על פי הדיווח, שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, שוחח בימים האחרונים עם מספר חברי כנסת המעורבים בהליכי חקיקת החוק, רובם מהקואליציה, והביע בפניהם את ההתנגדות הנחרצת של האיחוד לחקיקה. השגריר הפציר בהם להעניק תשומת לב מיוחדת לסעיף 7ב' השנוי במחלוקת, הסעיף שמתיר התיישבות נפרדת. על פי אחד מחברי הכנסת, השגריר יותר מרמז שהאיחוד מצפה שישראל תעצור את המשך הליכי חקיקת החוק.

אחד מחבר כנסת אמר ל'חדשות 2' כי השגריר אמר בשיחה: "החוק מרחיק את ישראל מהנורמות המקובלות במדינות הדמוקרטיות. החקיקה נודפת ריח גזעני, מפלה קבוצות ובמיוחד את ערביי ישראל ופוגעת בערכים שמדינת ישראל מנסה להקרין".

בדיווח נטען כי מי שלחץ על האיחוד האירופי להתערב בחוק אלו הם חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. הם לא רק נפגשו עם נציגים באיחוד במטה בבריסל, אלא גם המשיכו את הלחץ במדינות כמו בלגיה וצרפת, וגם כאן בישראל בפגישות עם נציגים בכירים של האיחוד.

בעקבות הפרסום הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מנכ"ל משרד החוץ לזמן לשיחת נזיפה שנייה את שגריר האיחוד האירופי בישראל והודיע כי הוא מתכוון לנקוט בצעדים נוספים. "לא די בזה שהאיחוד האירופי מממן עמותות שחותרות נגד מדינת ישראל ומממנות בנייה בלתי חוקית, כעת הוא מתערב בחקיקה ישראלית. כנראה שאינם מבינים שישראל היא מדינה ריבונית" נאמר בהודעת לשכת ראש הממשלה.