הירי מרצועת עזה לעבר ערי הדרום נמשכים גם הערב, ובחמאס מאשרים כי מתנהלים מגעים עם מצרים וגורמים בינלאומיים על הפסקת אש. הג'יהאד האיסלאמי: "ננצור הירי אם ייפסקו התקיפות". דובר צה"ל: חמאס הופתע מהתגובה החריגה בהיקפה ובתזמונה

גם הערב נמשכים מטחי הרקטות והפצמ"רים לעבר יישובי עוטף עזה והסביבה. מאז השעה 20:00 נשמעו ארבע אזעקות. לא ידוע על נפילות או על נפגעים ונזק. לפחות במקרה אחד הופעלה מערכת כיפת ברזל ונרשם יירוט מוצלח.

במקביל להמשך הירי, חמאס מאשר הערב רשמית כי מתנהלים מגעים עם מצרים ועם גורמים בינלאומיים במטרה להגיע להסכם הפסקת אש ברצועה. "ישראל התחילה בתקיפה ועליה להפסיק", אמרו בחמאס. "התנועה מגיבה כתוצאה מהתקיפות הישראליות". הג'יהאד האיסלאמי הודיע הערב כי יסכים לנצור את האש אם ישראל תפסיק את התקיפות.

גורם דיפלומטי בישראל אמר היום כי שליח האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון ניקולאי מלדנוב נמצא מאז שעות הבוקר במגעים עם ישראל ומצרים בניסיון להביא להרגעה ברצועת עזה. זאת, אחרי שעשרות רקטות נורו משטח הרצועה לעבר ישראל, ועשרות יעדים בתוך הרצועה הופצצו על ידי צה"ל.

לדברי גורם ביטחוני, שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים במהלך היום שורה של שיחות עם מלדנוב, בהן העביר מסרים תקיפים לחמאס והבהיר שהתנאי להפסקת האש הוא הפסקת טרור העפיפונים. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס אמר הערב כי הפעולה של צה"ל ברצועת עזה בתגובה לעשרות שיגורי הרקטות ופצצות המרגמה אל יישובי הדרום הייתה חריגה בהיקפה ובתזמונה. לדבריו, חמאס הופתע משעת הפעולה לאור יום, ולכן "לקח לו זמן להגיב".

"מוקדם לדבר על מבצע רחב, אבל אנו ערוכים לכך", אמר דובר צה"ל. "כרגע הכל מתנהל בדיוק לפי התסריט. תקפנו מעל 40 מטרות איכות: מחסני אמל"ח, מנהרות, אתרי יצור. כרגע אנו מעדיפים להתמקד בתשתיות כי אנשים לא חסרים להם ולא כואבים להם. בתי מלאכה ומחסנים מאוד כואבים להם. בכל מנהרה הם משקיעים שנים של עבודה ומיליוני דולרים. וזה מאמץ שיורד לטמיון".

לפי הערכות ביטחוניות, חמאס רוצה להפסיק את האש, אך לא בטוח שהארגונים האחרים, בעיקר הג'יהאד האסלאמי, מוכנים לכך ואלו עשויים להמשיך במדיניות עצמאית. עם זאת, בסבבים קודמים היה זה הג'יהאד שבדרך כלל החל את השיגורים וגרר אחריו את חמאס. מישראל הועברו מסרים שלפיהם צה"ל ימשיך בתקיפות אם לא שיגור העפיפונים והבלונים לא ייפסק.

פצועים בשדרות מנפילת רקטה; צה"ל הפציץ מבנה רב קומות ברצועה

במהלך השבת: 4 רקטות נחתו בעיר שדרות • תיעוד מהזירה

שבת סוערת בדרום: רקטות לצד עפיפוני תבערה • סיכום חדשות השבת

נתניהו מאיים על חמאס: נגביר את עוצמת התקיפות ככל שנידרש

באופוזיציה תוקפים את נתניהו: נכשלת בביטחון, לך הביתה