לפי דובר חמאס בעזה, התערבות גורמים בין-לאומיים ואזוריים אפשרה לסיים את סבב הלחימה בדרום שנמשך כיממה, אחרי שיגור של קרוב למאתיים רקטות ולתגובה ישראלית חריפה. ישראל דרשה להפסיק גם את שיגור עפיפוני התבערה מרצועת עזה

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו הלילה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי סיכמו על הפסקת סבב הלחימה מול ישראל שמתנהל מאז אמש. דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, צוטט באתר החדשות "ספא" כאומר כי התיווך וההתערבות של גורמים אזוריים ובין-לאומיים הובילה להסכם על השבת השקט וסיום הסבב בין ישראל לפלגים השונים, אחרי ירי של כ-190 רקטות מעזה לישראל בתוך פחות מיממה.

במקביל, משרד החינוך פרסם הנחיות ליישובי עוטף עזה, המרוחקים 7-0 קילומטרים מהרצועה, בנוגע לקייטנות ויתר פעילויות הקיץ המתוכננות למחר. לפי ההנחיות, ניתן לקיים את הפעילויות השונות אך ורק במוסדות חינוך המאפשרים כניסה למרחב מוגן בתוך 15 שניות. בנוסף, נאסר לקיים פעילות מחוץ לבתי הספר בעוטף עזה. פעילות מחוץ לאזור מצריכה אישור מיוחד.

עוד לפני הדיווחים על הפסקת האש, טענו גורמים פלסטינים כי הזרוע הצבאית של חמאס דוחפת להסלים את הלחימה עם ישראל, בניגוד לעמדת האגף המדיני של הארגון. לדברי הגורמים, בזרוע הצבאית סבורים כי הסלמה חדשה היא הדרך להביא לשינוי מהותי במציאות החיים ברצועת עזה. עוד אמרו כי במסגרת הסדרה חדשה שתושג, הם דורשים להקים נמל ימי ללא פיקוח ישראלי – ואין מניעה מבחינת חמאס שזה יוקם בקפריסין.

דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, אמר כי חמאס הודיע לכל המתווכים ש"ישראל היא שהחלה בתוקפנות – ועכשיו עליה להפסיקה". קאסם אישר כי מצרים, כמו גם גורמים בין-לאומיים נוספים שבהם שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, פועלים מול הנהגת חמאס להשיג הסכם הפסקת אש.

בתוך כך, גורם ביטחוני אמר הערב כי כחלק מהמגעים לעצור את ההסלמה, ישראל דורשת להפסיק גם את שיגור עפיפוני התבערה מרצועת עזה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אף שוחח בנושא עם שליח האו"ם מלאדנוב, ו"העביר מסרים חריפים לצד השני". לדבריו, ישראל הבהירה כי "אין דבר כזה שנפסיק את האש והם ימשיכו לשגר עפיפונים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב לאירועים בדרום ואמר: "נרחיב את התגובה ככל שיידרש. אם חמאס לא יבין את המסר היום – הוא יבין את זה מחר". הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, קיים הערכת מצב באוגדת עזה שבסיומה אמר: "אין יותר הכלה של הירי מעזה. ממשיכים בגל התקיפות – אלא אם מהלך מדיני יעצור זאת".

שבת סוערת בדרום – סיקור נרחב:

פצועים בשדרות מנפילת רקטה; צה"ל הפציץ מבנה רב קומות ברצועה

שבת סוערת בדרום: רקטות לצד עפיפוני תבערה • סיכום חדשות השבת

נתניהו מאיים על חמאס: נגביר את עוצמת התקיפות ככל שנידרש

במהלך השבת: 4 רקטות נחתו בעיר שדרות • תיעוד מהזירה

באופוזיציה תוקפים את נתניהו: נכשלת בביטחון, לך הביתה

אחרי כמאתיים שיגורי רקטות מהרצועה: מגעים להפסקת אש

תיעוד פלסטיני: תקיפת צה"ל על מפקדת גדוד חמאס בבית לאהיה

צפו בתיעוד: רגע נחיתת הרקטות בעיר שדרות