במפלגות החרדיות דרשו להוסיף לחוק הלאום סעיף שימנע פגיעה עתידית בציבור החרדי. נתניהו סרב ואיים בבחירות - והנציגים החרדים העדיפו לוותר. ח"כ סמוטריץ' מזהיר: מדובר בחוק רע, נתניהו עושה סיבוב פוליטי על המפלגות החרדיות

הוועדה המשותפת בכנסת העוסקת בחוק הלאום מכונסת הבוקר שוב כדי לאשר באופן סופי את נוסח החוק החדש לקראת העלאתו לקריאה שניה ושלישית.

העיתונאי יקי אדמקר חושף באתר 'וואלה' דרמה של ממש שהתנהלה בין ראש הממשלה למפלגות החרדיות סביב החוק. ע"פ הדיווח, במפלגות החרדיות חוששים מפני שימוש לרעה בחוק (ראו בהרחבה כאן), מה שהוביל אותן לדרוש להוסיף סעיף חדש בחוק הלאום כך שלא יעניק לו מעמד עליון כחוק יסוד באופן שיהיה ניתן לפסול אותו כמו חוקים אחרים שאושרו בממשלה ובכנסת. "לפי גורם בקואליציה, מדובר ב"סעיף חוסם" שנועד למנוע מחוק הלאום כחוק יסוד מעמד עליון כך שיהיה ניתן לפסול באמצעות פרשנות משפטית שלו חוקים אחרים שאושרו או יאושרו", כך בדיווח.

אלא שראש הממשלה הבהיר כי על החוק לעבור כפי הנוסח שהוסכם עליו – "אחרת נלך לבחירות". במפלגות החרדיות החליטו שלא ליטול סיכון מיותר ו-וויתרו על הדרישה.

בתנועה הרפורמית ינצלו את חוק הלאום בכדי שבג"ץ יפרשן אותו לטובתם


ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס אמש לנושא וכתב: "אחרי לא מעט שיחות עם גורמים בכירים המפלגות החרדיות סביב חוק הלאום מתברר שכולם שם חושבים שזה חוק רע ומסוכן (מדברים שם על מחדל חוק יסוד כבוד האדם וחירותו 2) אבל רה"מ הודיע להם שבלי חוק הלאום הוא הולך לבחירות והם מפחדים מבחירות ולכן מיישרים קו בלי לקבל אפילו את חוק הגיוס בתמורה".

לטענתו, "מה שמדהים בחוק הלאום זה שהמפלגות החרדיות בטוחות שהוא חוק רע. אבל רה"מ איים עליהן שעל זה הוא שובר את הכלים והולך לבחירות, אז כולם משחקים את המשחק שלו ונותנים לו את ההישג הזה, רק כדי שמיד אחרי שהוא יעביר אותו הוא ילך לבחירות ויבסס חצי קמפיין על ההישג הזה".