בלון תבערה ששוגר הבוקר מרצועת עזה גרמה לשריפה גדולה בשמורת כרמיה בין הקיבוצים כרמיה ויד מרדכי, ועד לשעה זו עדיין נלחמים הכבאים בלהבות הענק. בתגובה, צה"ל תקף שתי עמדות של ארגון הטרור חמאס, הסמוכות למקום ממנו שיגרו את הבלונים

כוחות גדולים של כיבוי אש, רשות הטבע והגנים, קק"ל ותושבי עוטף עזה ממשיכים להיאבק גם בשעות אחר הצהריים בלהבות שכילו שטחים בשמורת כרמיה בין הקיבוצים כרמיה ויד מרדכי. בלון תבערה שהופרח בשעות הבוקר מרצועת עזה גרם לפרוץ השריפה הגדולה.

הכוחות בשטח מסתייעים בשלושה מטוסי כיבוי שפועלים מהאוויר. בעקבות השריפה מכסה עשן כבד את אזור הקיבוצים באזור ובכללם זיקים, נתיב העשרה וארז. תושבים באזור דיווחו על תחושת מחנק, ובעקבות כך הומלץ להסתגר בבתים ולהגיף חלונות.

בתגובה, כלי טיס של צה"ל תקף שתי עמדות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. העמדות סמוכות לנקודה ממנה מחבלים שיגרו בלוני תבערה שהציתו שריפות בשטח הארץ. "התקיפה בוצעה בתגובה לטרור האש שמוביל ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה", מסר דובר צה"ל.

במקביל, במועצה האזורית אשכול מדווחים כי מאז שעות הבוקר פרצו בתחומה שבע שריפות, שעל שש מהן הושגה שליטה. לפי הערכה, שש מהשריפות התקלחו כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה. צוותי כיבוי ורבש"צים השתתפו במאמצים להשתלט על האש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך הבוקר ביקור ראשון באזור עוטף עזה מאז תחילת טרור העפיפונים. "אנחנו נחושים לנצח, זה כרוך בחילופי מהלומות, הם עוד לא נגמרו", אמר נתניהו בתום פגישה עם ראשי רשויות בדרום שנערכה בשדרות.

"אמרתי להם שאנחנו במאבק ממושך", סיפר נתניהו על אודות הפגישה עם ראשי הרשויות שהתמודדו בסוף השבוע עם מטחים בלתי פוסקים של פצצות מרגמה ורקטות. "כשם שאנחנו משלימים עכשיו את בלימת המנהרות וכשם שאנחנו פעלנו והצלחנו לעצור את ההסתערות ההמונית אל הגדרות – כך הנחינו את צה"ל למגר ולעצור את טרור העפיפונים ובלוני האש".

נתניהו אמר עוד כי "אנחנו פשוט בעיצומו של תהליך, חשוב שחמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה והקיר הזה מורכב קודם כל מממשלה נחושה, ממנהיגות מקומית איתנה, מהתיישבות ציונית שאנחנו נמשיך לחזק אותה וכמובן מצה"ל. אנחנו גאים בהם ואני גאה גם בתושבי העוטף הנפלאים שעומדים מול ימים לא קלים, אבל משוכנע שבעוצמה המשותפת שלנו להדוף ולהרתיע, נוכל בסופו של דבר גם להכריע את הטרור הזה של עזה".

על השאלה מה הוא אומר להורים בעוטף, שילדיהם ישנים כבר יותר מ-100 ימים במקלטים, השיב ראש הממשלה כי "אנחנו לא מתעלמים משום דבר. הייתי עכשיו בגן ילדים, ראיתי פה ילדים קטנים, אנחנו מחויבים לחמודים האלה וזה מהלך ממושך. אני לא רוצה להגיד לאף אחד שהדבר הזה נגמר. שלשום פעלנו בעוצמה אדירה אל מול חמאס במכה החזקה ביותר שהם ספגו מאז צוק איתן. צריך להבין שכל מי ששואל אותי את השאלות האלה – צריך להיות ערוך להמשך המאבק".

ראש הממשלה הוסיף כי "יש כאן חילופי מהלומות, זה לא נגמר במכה אחת, ואינני יכול לנחם את מי שספג את האבידות הקשות ביותר. זה דבר שקשה לספוג, אבל אנחנו יודעים שאנחנו בתוך מאבק נמשך של הציונות. 100 שנים אנחנו נלחמים בטרור, נלחמים בו בעוצמה, והמקום הזה כרגע הוא קו החיכוך בין הטרור האיסלאמי למדינת היהודים, ואנחנו נחושים לנצח".

בנוגע להמשך הפרחת בלוני התבערה והשריפות בשדות העוטף אמר נתניהו כי "הנחינו את צה"ל לעצור את זה. איננו מקבלים את זה, אמרתי את זה אתמול בצורה הכי ברורה, וכדאי שיקשיבו לי, במיוחד בצד השני. אין דבר כזה מבחינתנו הפסקת אש שמחריגה את עפיפוני האש ובלוני האש. אין דבר כזה. אגיד את זה בפעם השביעית ואני מקווה שזה יחדור, אבל אם זה לא מובן על ידי המילים שלי – זה יובן על ידי המעשים של צה"ל".

הקבינט הנחה להגיב לכל עפיפון תבערה; כיפת ברזל נפרסה בגוש דן