ישראל אינה מעוניינת במלחמה אבל מאותתת לחמאס: אנחנו ערוכים לפריצתה בכל רגע. אתמול, בצל תקריות האש, פריסת כיפות הברזל וסגירת מעבר כרם שלום, התקיים תרגיל אוגדתי המדמה את כיבוש עזה. קצין בכיר: "נערך למלחמה מחר בבוקר"

מתיחות שיא בדרום: אתמול נרשם עוד יום רווי אירועים בגיזרה הנפיצה ונראה כי שני הצדדים התקרבו עוד יותר לקראת העימות הבלתי-נמנע ביניהם.

בצל תקריות האש, פריסת כיפת ברזל נוספת במרכז וההגבלות החדשות על מעבר כרם שלום, התקיים באזור תרגיל אוגדתי המדמה לחימה קרקעית מלאה בתוך רצועת עזה.

להערכת כל הצדדים המעורבים בהתרחשויות, ניתן עדיין למנוע את המערכה הבאה, בטח בטווח הקרוב, אולם כל תקרית אש מקרבת אותה עוד יותר.

מי שעובדים מסביב לשעון כדי למנוע עימות כזה הם גורמים בינלאומיים בראשות מצרים, קטאר ומתווכים נוספים.

אתמול, במהלך התרגיל, אמר קצין בכיר בפיקוד הדרום כי "המערכה הבאה לא תהיה דומה ל'צוק איתן', לא במימדים ולא בעומק – כיום אנו יודעים לאפשר לדרג המדיני לעשות משהו הרבה יותר משמעותי". בשיחה עם 'ישראל היום' הוסיף הקצין: "האם על עפיפונים ושריפות נצא למלחמה? כנראה שלא. האם על מצב שפעם קראנו לו ט'פטופי ירי' גם נצא למלחמה? גם לא. אנחנו לא רוצים מלחמה. המצב הרצוי הוא שלא יהיו עפיפונים, ולא יהיו רחפנים ולא יהיו בלונים. אנחנו מודיעים שאנחנו לא מוכנים למצב הזה ונגביר את המענים שלנו כל פעם. לאט לאט יגבירו את התגובות, ובסוף זה ייפסק".

נתניהו בשדרות: "אין הפסקת אש עם החרגה של טרור העפיפונים" • צפו


לדבריו, "פעם לקח לנו לכבות שריפה 35 דקות, היום לוקח לנו 6 דקות. האם זה משהו שאנחנו לא יכולים לחיות איתו? מישהו נהרג או נפצע בשריפות הללו? אנחנו נמצא פתרון לעפיפון, והם ימצאו משהו אחר".

"ההערכה היא שעימות לא יפרוץ עכשיו, אבל אנחנו נערכים לכך שזה יקרה מחר בבוקר".

עוד מדברי הקצין: "יש בעזה רשת תת-קרקעית ענפה שבתוכה נצטרך להתנהל. זה אתגר לא פשוט, אבל זה מה שהתרגיל מביא לידי ביטוי. ארבע שנים אחרי'צוק איתן', אנחנו יודעים להתמודד טוב יותר עם המנהרות שבתוך עזה, אבל יש עוד דברים שאפשר לעשות. אני ממש לא חושש מהעימות הזה. אני חושב שאנחנו מוכנים אליו. באמת. המערכה הבאה לא תהיה 'צוק איתן'. לא במימדים, לא בעומק. לא בכלום".

"לאף אחד אין מושג אם יהיה עימות בעזה ומתי. שני הצדדים יכולים לא לרצות, וזה יכול לקרות. אני, כצבא, יודע לאפשר לדרג המדיני לעשות משהו הרבה יותר משמעותי ממה שהיה ב'צוק איתן'. בסוף, אנחנו רוצים להכריע את חמאס, ואני צריך לדעת לספק לדרג המדיני כלים לממש את ההצהרות שלו", כך הבכיר.