ההוראה מגיעה בעקבות הלחץ המצרי הכבד והאיומים שהשמיעה ישראל בימים האחרונים. במקביל, ראשי חמאס בחו"ל הודיעו למנהיגי הארגון בעזה שלא יוכלו להמשיך לשאת בעלות של צעדות השיבה העומדת על עשרות מיליוני שקלים עד כה


שריפה בעוטף עזה. צילום וידאו: אוריאל גור דוד, רדיו דרום

הסוף לטרור העפיפונים שהשתולל בעוטף עזה לאורך 4 החודשים האחרונים? בימים הקרובים נדע באופן סופי, אולם כבר עכשיו ניתן לקבוע כי הסיכוי להפסקת השריפות, או לכל הפחות לצמצום משמעותי שלהן, גבוה ביותר.

התקשורת הערבית מדווחת כי הנהגת חמאס העבירה מסר לפעילי הארגון שעליהם לחדול לאלתר מהפרחת העפיפונים ובלוני התבערה לעבר ישראל. הסיבה: הלחץ שמפעילה מצרים בנושא והאיומים המפורשים של ישראל לפתוח במערכה צבאית.

ע"פ דיווחים שונים, בארגון הסבירו כי יידרשו להם מספר ימים כדי לאכוף בצורה מוחלטת את ההוראה החדשה, כשעוד לפני כן תורגש ירידה ניכרת במספר השיגורים.

המצרים, כך ע"פ הדיווחים, מסכימים לאפשר מספר "ימי הסתגלות" למצב החדש, כשגם ישראל מצידה לא תמהר לפעול אם תורגש ירידה ניכרת בכמות השיגורים ותקריות האש.

הדרג המדיני החליט: אם השריפות לא ייפסקו, נצא למבצע בעזה


במקביל דווח הבוקר על מטרד נוסף שעשוי להגיע לסיומו. הנהגת חמאס בחו"ל העבירה מסר להנהגת חמאס ברצועה כי לא תוכל לשאת עוד בעלות הכספית הגבוהה של צעדות השיבה, עלות הנאמדת בלמעלה ממאה מיליון שקלים עד כה (טיפול בפצועים, פיצוי למשפחות ההרוגים ועוד).

ע"פ ההערכות, מעבר לענין הכספי, גם ההוראה הזאת היא פרי ההבנות שמתגבשות עם ישראל בתיווך המצרים.

האם אחרי חודשים רווים במתיחות ביטחונית ותקריות אש השקט יחזור לגבול הדרומי? בימים הקרובים נקבל תשובה ברורה לכך.

נתניהו באוגדת עזה: "אנחנו במערכה. צה"ל ערוך לכל תרחיש"