ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, שמנהל מלחמת חורמה בארגוני השמאל במדינתו יגיע הערב לביקור רשמי בישראל. ייפגש עם ראש הממשלה ונשיא המדינה, ויבקר בכותל המערבי ובמוזיאון "יד ושם". אורבן לא יבקר ברשות הפלסטינית

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, יגיע הערב (רביעי) לביקור רשמי ראשון בישראל. הוא צפוי להיפגש מחר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולאחר מכן עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין. בנוסף, אורבן יבקר במוזיאון "יד ושם", וייטע עץ בחורשת האומות. אורבן יסיים את ביקורו, אשר לא יכלול את הרשות הפלסטינית, ביום שישי בכותל המערבי.

ביקורו של ראש הממשלה ההונגרי גורר אחריו התנגדות עזה בקרב מחנה השמאל בישראל. זאת, בשל מה שנבחרי ואישי ציבור מגדירים כ"אנטישמיות" המאפיינת את אורבן. במהלך ביקורו ביד ושם, קבוצת פעילי זכויות אדם מתכוונת להפגין נגד ביקורו בישראל ומדיניותו – בטענה כי אורבן פועל באופן אנטי דמוקרטי וגזעני.

בשנה שעברה, בזמן ביקורו של נתניהו בבודפשט, ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי מאז שנת 1991, אורבן אמר כי "הונגריה טעתה וחטאה כששיתפה פעולה עם הנאצים ולא הגנה על היהודים".

אורבן מוביל קמפיין ממשלתי רחב נגד המיליארדר היהודי-הונגרי, איש השמאל הקיצוני, ג'ורג' סורוס, שעומד מאחורי ארגוני שמאל קיצוני ותומכי הגירה בהונגריה וגם בישראל.

התחממות היחסים בין השניים מהווה חלק מאסטרטגיה של נתניהו להתקרב לגוש הווישיגראד המזרח אירופי. גוש הווישיגראד הולך וצובר כוח בתוך האיחוד האירופי, ומורכב מארבע מדינות בהן ארבע הונגריה, פולין, צ'כיה וסלובקיה. מדינות אלו נשלטות על ידי ממשלות ימין פרו ישראליות, ונתניהו מוביל מאמץ ליצור עמן ברית כדי להילחם במגמה העוינת נגד ישראל באיחוד האירופי. כדי לקבל החלטות על מדיניות חוץ באיחוד האירופי נדרש קונצנזוס של כל החברות; מספיק שאחת תתנגד – וההחלטה תסוכל. בשנתיים האחרונות הונגריה ומדינות אחרות בווישיגראד בלמו שורה של יוזמות אנטי ישראליות.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בהתייחס לביקורו של ראש ממשלת הונגריה, כי "אחרי שביזה את זכר הנספים בשואה בהסכם עם פולין, היום נתניהו יעשה כבוד לראש ממשלת הונגריה אורבן, שהילל ושיבח את השליט האנטישמי ששיתף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהודי הונגריה. חרפה״.