ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ואמר: "האסלאם הקיצוני מאיים על אירופה ועל העולם כולו. איראן מהווה את האיום הגדול ביותר לציוויליזציה המשותפת שלנו. במובנים רבים, ישראל מגינה על אירופה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, בלשכתו בירושלים. השניים נועדו בארבע עיניים ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת עם הפמליות.

בפתח הפגישה אמר נתניהו: "ראש הממשלה אורבן, ויקטור, ברוכים הבאים לירושלים, אתה, משלחתך ורעייתך. זהו ביקור גומלין שבא בעקבות ביקורי המצוין בהונגריה, שהיה יוצא מן הכלל. התרשמתי מאוד ממדינתך, מהפיתוח המקיף שמתחולל, אך גם מלראות את הדברים שקשורים עמוקות להיסטוריה של עמנו, החל במקום הולדתו של החוזה הגדול שלנו, שפסלו מוצב מאחוריך, בנימין זאב הרצל. מקום הולדתו הוא המקום שבו קמה הציונות, שבזכותה כולנו כאן. הכול החל בבודפשט".

נתניהו הוסיף כי "שוחחנו גם על הטרגדיות שפקדו את העם היהודי על אדמת הונגריה. שמעתי אותך מדבר, כידיד אמת של ישראל, על הצורך להיאבק באנטישמיות. האנטישמיות פוגעת בעם היהודי כבר אלפי שנים. היא חוללה טרגדיות גדולות, ששיאן בטרגדיה הגדולה מכולן, השואה, במאה ה-20. יש להיאבק תמיד באנטישמיות בנחישות ובצורה שלא משתמעת לשתי פנים".

"ביולי, הונגריה תמכה בהצהרה במועצה לזכויות אדם של האו"ם שמגנה את האנטישמיות. במרץ, חנכתם את בית הכנסת המשופץ איזבדקה. אמרת שזאת, ואני מצטט, "חובה מוסרית שיהודים יחיו ללא פחד ויוכלו לשמור על דתם בצורה חופשית". השקעת 10 מיליון פורינט בשיפוץ בתי כנסת. אני חושב שהמשימה עומדת בפנינו תמיד, כיוון שאנטישמיות ממשיכה להרים ראש. אך המעשים הללו מצביעים על כיוון חיובי, ואנו מעודדים את כל ידידינו להתמיד בהם ברחבי אירופה ובכל העולם".

"בנוסף לשימור זכר העבר, הונגריה וישראל אוחזות בעתיד. אנחנו איננו מדינות גדולות, אך יש לנו שאיפות גדולות, כישרון גדול וכישורים אינטלקטואליים גדולים ומדינותינו מפתחות תעשיות חדשות. לדוגמה, לישראל יש כיום תעשיית רכב, ולכם יש תעשיית רכב. אנו לא קוראים לזה בדיוק תעשיית רכב, אך מדובר בתוכנה שמחוללת מהפכה בתחבורה, ואותו דבר קורה בתחומים רבים אחרים. אני מזהה את ההזדמנויות האדירות לשיתוף פעולה בין שתי הכלכלות שלנו, בין היזמים שלנו, בין אנשי העסקים שלנו, ואנו אכן משתפים פעולה בתחומים רבים: טכנולוגיה, מסחר, תיירות, ביטחון ועוד רבים".

צילום: קובי גדעון/ לע"מ.

"שנינו מבינים שהאיום הנשקף מהאסלאם הקיצוני הוא אמיתי. הוא מאיים על אירופה ועל העולם כולו. הוא בהחלט מאיים עלינו ועל שכנותינו הערביות. אנו מאמינים שמכל מקורות האסלאם הקיצוני, איראן מהווה את האיום הגדול ביותר לציוויליזציה המשותפת שלנו. ישראל ניצבת בחזית המאבק באסלאם הרדיקלי ובמובנים רבים, ישראל מגינה על אירופה".

"אני מבקש להודות לך על שאתה מגן על ישראל. עמדת לצדה של ישראל פעם אחר פעם בפורומים בין-לאומיים. אנו מעריכים זאת וזה דבר חשוב. יעד חשוב במדיניות החוץ הישראלית הוא לשנות לא רק את היחסים הבילטרליים שלנו עם מדינות רבות — ואכן יחסינו משגשגים יותר מאי פעם — אלא גם לשנות את הדרך שבה מתייחסים לישראל בפורומים בין-לאומיים. שם, הונגריה הובילה את הדרך פעמים רבות ואני מודה לך על כך".

"ברצוני להודות לך על אירוח קבוצת וישיגרד בביקורי בהונגריה ועל שהענקת לי את ההזדמנות להיפגש עם עמיתיך. אנו מאמינים שהיחסים הללו חשובים ואנו מתכוונים להמשיך לפתח ולהעמיק אותם" חתם נתיהו והוסיף כי "נוכל לומר לשנה הבאה, ואולי אפילו לשנה הזאת, בירושלים. ברוך הבא, ידידי".

צילום: קובי גדעון/ לע"מ.

ראש ממשלת הונגריה הודה לנתניהו על ביקורו בשנה שעברה בבודפשט: "אנחנו חווים באירופה משבר של הגירה וטרור. טרוריסטים מנצלים את דרכי המהגרים להגיע לאירופה ואנחנו צריכים לנקוט בצעדים נגד תופעה זו. אהיה כן – האנטישמיות המודרנית מורגשת באופן מובהק באירופה". הוא הבהיר כי "בהונגריה יש אפס סובלנות כלפי כל גילויים אנטישמיים. כל האזרחים היהודים בהונגריה תחת הגנת הממשלה ואנו גאים על כך".

לדברי ויקטור אורבן, "הקשרים המצוינים בין ישראל להונגריה נובעים מהקשרים המצוינים בין שנינו. לשתי המדינות יש מנהיג פטריוט, ואני מוצא הגיון בכך שפטריוט הונגרי ופטריוט יהודי ימצאו את המשותף ביניהם. השנה אנו חוגגים 30 שנה לחידוש הקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. שנינו רואים באותה עין את דרכי ההתמודדות עם האתגרים שעומדים בפנינו במאה 21. אנו רואים באופן דומה את כל מה שקשור לביטחון ושמירת גבולות המדינה. יש הסכמה מלאה בינינו בכך שהביטחון הוא הדבר הכי חשוב ולכל עם הזכות להגן על אזרחיה".

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1027235