דובר צה"ל: כלי טיס של צה"ל ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. במהלך היום נחתו שני בלוני תבערה נוספים שלא גרמו לשריפות. שר הביטחון והרמטכ"ל סיירו היום בעוטף עזה

כלי טיס של צה"ל ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל, כך מסר הערב דובר צה"ל.

במהלך היום נחתו שני בלוני תבערה נוספים שלא גרמו לשריפות: באשכול אותר בלון תבערה בשטח פתוח מחוץ לישוב במועצה אזורית אשכול

בנוסף, שרפה פרצה בשדה באזור ניר עם שבעוטף עזה. לוחמי אש שהוקפצו לזירה השיגו שליטה על הלהבות וכיבו את השרפה. נסיבות האירוע טרם התבררו אך הן כבר יצרו מחלוקת קשה בין אנשי כיבוי האש שטענו שסיבת השרפה היא איננה ביטחונית, ואנשי הביטחון טענו מנגד שהדלקה פרצה בעקבות בלון תבערה. "לפני כמה דקות הייתה פה שריפה גדולה – זה מראה שאין הפסקה והאש ממשיכה", אמר עופר ליברמן, תושב המקום.

.
מוקדם יותר היום קיים שר הביטחון אביגדור ליברמן הערכת מצב בעת סיור באזור מעבר כרם שלום, הדגיש בדבריו כי על התושבים בעזה להבין שכל זמן שבצד הישראלי נמשכות שרפות מבלוני התבערה, גם בצד שלהם לא יחזרו לשגרה ולחיים תקינים ונורמליים. במסר שהעביר לתושבי עזה חזר ליברמן ואמר כי המפתח לרגיעה ולהשבת הסדר על כנו, הוא קודם כל לחץ מצד תושבי הרצועה על הנהגת חמאס לחדול מפעילות טרור ותקיפת ישראל.

"אם היום ומחר יימשך המצב כפי שהיה אתמול – ביום שלישי נחזיר כאן בכרם שלום את החיים למתכונתם הרגילה וגם את מרחב הדיג נחזיר לאותם מרחקים כפי שהיו קודם", ציין ליברמן. "המפתח הוא שקט, רגיעה, אפס בלוני תבערה, אפס חיכוך על הגדר ואפס רקטות או חס וחלילה ירי. אני מקווה שמחכים לנו יומיים רגועים".

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט סייר הבוקר בנקודת האירוע בה נפל סמל-ראשון אביב לוי ז״ל וקיים הערכת מצב ושיח מפקדים עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס, מפקדי החטיבות ומפקדי הגדודים הפועלים בגזרת האוגדה. הרמטכ"ל ציין לחיוב את פעילותם של המפקדים לאורך החודשים האחרונים אל מול האתגרים הבטחונים ופעילות הטרור של ארגון הטרור חמאס.