תחקיר ראשוני בצה"ל גילה כי מערכת היירוט הופעלה לעבר טילים בליסטיים סוריים, בשל החשש שינחתו בישראל. מפקד גדוד "קלע דוד" קיבל את ההחלטה ליירט תוך שניות. אחד המיירטים השמיד עצמו באוויר והשני המשיך לעבר המטרה וייתכן שהשמיד אותה

שעות לאחר רצף האזעקות בצפון ושיגור הטיל ממערכת "קלע דוד", פרטי האירוע מתבררים: מהתחקיר הפנימי בצה"ל עולה כי הסורים ירו הבוקר שני טילים בליסטיים. המערכת זיהתה כי לפחות אחד מהם עלול לנחות בשטח ישראל והתקבלה ההחלטה לשגר לעברו מיירט. לאחר שהתברר כי מסלול הטיל השתנה, הוחלט להשמיד את המיירט.

את צופרי האזעקה הפעילו מחשש ששאריות מהטיל המיירט שהושמד בעודו באוויר, ייפלו באזורים מאוכלסים. מקרים דומים נרשמו בעבר עם השמדות עצמיות של טילי כיפת ברזל ושאריות של טילים מיירטים. אלה נפלו לא פעם בשטחי יישובים, הגם שהסיכון לפגיעה מהם – נמוך.

מתחקיר ראשוני שנערך בחיל האוויר עולה כי שני טילים שוגרו הבוקר מדרום מזרח סוריה, מערבה, לכיוון ישראל, כחלק מהלחימה הפנימית של צבא אסד נגד המורדים. לטילים הללו יש יכולת תמרון וצבא אסד משתמש בהם רבות. מרגע שיגורם, זיהתה אותם מערכת "קלע דוד" כטילים בליסטיים שאמורים להתפוצץ בצפון הארץ בעומק ישראל, ולכן נדרכה.

טווח המעוף של שני הטילים הסורים היה כ-100 ק"מ, וזמן המעוף שלהם – בין דקה לדקה וחצי. בסופו של דבר מעריכים בחיל האוויר ששני הטילים נפלו בשטח הסורי, כקילומטר אחד מגבול ישראל. נקודת הפגיעה הסופית שלהם השתנתה בשלהי מעופם, לכיוון סוריה.

בחיל האוויר בודקים אם אחד משני הטילים הסוריים יורט. בחיל החליטו שלא לקחת סיכון מאחר שבתחילת השיגור של הטילים היה חשש שייפלו בשטח ישראלי, ואם היו חוצים את הגבול – שניהם היו מיורטים בוודאות. הגורם שקיבל את ההחלטה תוך עשרות שניות היה כאמור מפקד גדוד קלע דוד, שישב במרכז לניהול יירוטים באתר המערכת בצפון.

בין השעות 10:00-10:30, שורת אזעקות נשמעו בשני סבבים במרחב הגליל העליון ורמת הגולן במשך כ-20 דקות. בתחילה נבדקה האפשרות כי מדובר בחדירת כלי טיס מסוריה, אך לאחר בירור הודיע צה"ל כי שוגרו טילים ממערכת ההגנה "קלע דוד" לעבר שיגורים שבוצעו במסגרת הלחימה הפנימית באזור קוניטרה בסוריה. הרקטות הסוריות נפלו בשטח סוריה.

"שוגרו שני מיירטי קלע דוד אל מול זיהוי רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל", הדגישו בצה"ל. "הרקטות הסוריות שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה ונפלו בשטח סוריה. אין נזק ואין נפגעים". תושבים דיווחו על שמיעת פיצוצים ותיעדו שובלים של שיגורי טילי מערכת "קלע דוד".

זו הפעם הראשונה שישראל השתמשה במיירט "קלע דוד", שיודע להתמודד עם רקטות ארוכות טווח שיש בידי סוריה וחיזבאללה והפך לא מזמן למבצעי. בקצרין הודיעו על חזרה לשגרה תוך חצי שעה מהישמע האזעקות, ועיריית צפת הודיעה כי המקלטים הציבוריים בעיר נפתחו על מנת להרגיע את הציבור. מדובר ביוזמה מקומית, והנחיות פיקוד העורף לא השתנו, כולל קיום קייטנות. אזעקות הופעלו גם במועצות האזוריות מרום גליל, גליל עליון, במועצות ברמת הגולן ובמבואות החרמון.