בהקלטה שנחשפה ב'כאן' נשמע ח"כ גפני מודה כי החרדים תמכו בחוק השנוי במחלוקת, רק עבור תיקונים בחוק הגיוס. בליכוד בכחישים דיל כזה. לפיד מסית: "נתניהו מכר לחרדים את חיילי צה״ל היהודים רק כדי שיוכל למכור את חיילי צה״ל הדרוזים"

תמיכת המפלגות החרדיות בחוק הלאום למרות החששות המוקדמים שהביעו הדוברים החרדים בקשר אליו הוסברה מהרגע הראשון באופן לא רשמי כהקרבה של המפלגות החרדיות בתמורה לתיקונים בחוק הגיוס.

הדיל המתואר מקבל כעת אישור רשמי בהקלטה שנחשפה ב'כאן חדשות'. בהקלטה נשמע יו"ר 'דגל התורה', ח"כ משה גפני, מודה בכינוס סגור: "חוק הלאום הוא חוק רע. למה הסכמנו לזה? בגלל שנתניהו אמר שזה חוק שחשוב לו ובתמורה לתמיכה בחוק הזה הוא יעשה מה שאנחנו דורשים בחוק הגיוס". גפני הוסיף והסביר כי החוק רע "בגלל ריב עם הערבים והתגרות באומות" אך חוק הגיוס חשוב יותר לציבור החרדי ולכן התפשרו עבורו על חוק הלאום.

"אף בחור או אברך לא יתגייס; תיקנו את כל הבעיות בחוק הלאום"


בליכוד אמנם הכחישו את הדיל, אך באופוזיציה בכלל וב'יש עתיד' בפרט לא פספסו את ההזדמנות כדי לנגח את נתניהו ולהסית על הדרך נגד החרדים. "לאור הגילוי של גפני על הדיל עם נתניהו – שינויים בחוק הגיוס תמורת תמיכה בחוק הלאום – מסתבר שנתניהו מכר לחרדים את חיילי צה״ל היהודים רק כדי שיוכל למכור את חיילי צה״ל הדרוזים", כתב ח"כ יאיר לפיד.

הוא הוסיף: "מצפה מהשר ליברמן לעמוד במילתו ולא לאפשר שינוי של אות אחת בחוק הגיוס".

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני): "נתניהו מראה את פרצופו האמיתי – מוכר את הדרוזים לחרדים. פוגע בדרוזים המשרתים בעזרת חוק הלאום, ובתמורה מעניק לחרדים פטור המוני מגיוס. ישראל לא צריכה מדיניות של הפרד ומשול, אלא חברה חזקה, סולידרית ושיוויונית".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג: "מכרו את הערבים תמורת החילונים. הדיל שהכשיר את חוק הגיוס תמורת חוק הלאום הוא קומבינה על חשבון אזרחי ישראל. קואליציה רעה שלא עוצרת להסתכל לרגע על טובת מדינת ישראל. מי שנתן אמון בנתניהו בהצבעה הראשונה על חוק הגיוס, תמך בפועל בהעברת חוק הלאום".

"ההתקפות נגד חוק הלאום חושפות את השפל אליו הידרדר השמאל" • צפו

נתניהו יודע מה הוא עושה: למרות התקשורת, הציבור תומך בחוק הלאום