דובר צה"ל מאשר כי חיל האוויר תקף הלילה פעילי טרור בדרום רמת הגולן הסורית. החשודים היו חמושים ולאחר סריקות באזור אותרו חגורות נפץ ורובה קלצ'ניקוב. דיווחים ערביים על 7 מחבלים שחוסלו במהלך התקיפה

דובר צה"ל אישר היום (חמישי) כי כלי טיס של חיל האוויר תקף במהלך הלילה מספר פעילי טרור בדרום רמת הגולן הסורית. על פי הודעת הדובר החשודים היו חמושים ולאחר סריקות שנעשו באזור אותרו במקום חגורות נפץ ורובה מסוג קלצ'ניקוב. מצה"ל נמסר: "נמצאים בערנות ומוכנות גבוהות וערוכים לשמירה על ביטחון תושבי ישראל".

תצפיות צה"ליות שהוצבו במקום זיהו את החשודים מתקרבים לאזור הגדר – אזור מפורז שאסור להם להיות בו ולכן בוצע הירי לעברם. דיווחים ערביים מקומיים מדווחים על 7 מחבלים שחוסלו במהלך התקיפה.

בתוך כך היום, כשבוע לאחר שצה"ל הפיל מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי" שחדר כשני קילומטרים לשטח ישראל, בצה"ל חשפו תמונות של סוללת ה"פטריוט" שיירטה את המטוס. שר הביטחון ליברמן סייר הבוקר באתר הסוללה בצפון וביקר את כוחות ההגנה האווירית המוצבים במקום

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון.

"באתי לכאן לסיור לבחון את מערכת הגנ"א, לראות את ההיערכות שלנו לכל התפתחות אפשרית פה בגבול הצפון. כמו שראיתם, הנ"מ, ההגנ"א שלנו באמת ערוכים, מוכנים וברגע של אמת גם מוכיחים את היכולת" פתח ליברמן את דבריו.

השר התייחס למצב מבחינת ישראל לנעשה בגזרה והבהיר כי משטר אסד אחראי לנעשה "מבחינתנו המצב חוזר למצב הקודם לפני מלחמת האזרחים, קרי יש כתובת ברורה, יש אחריות ויש שלטון מרכזי. אנחנו לא התערבנו ולא מתערבים בעניינים הפנימיים של סוריה. אבל זה בתנאי שמתקיימות כל אותן שלוש נקודות שהן חשובות עבורנו: 1. שמירה קפדנית על קוצו של יוד של הסכם ההפרדה מ-74'. 2. אדמת סוריה לא יכולה לשמש בסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל. 3. סוריה לא יכולה להיות תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון. ברגע שכל שלושת התנאים מתקיימים אין לנו שום עניין להתערב או לפעול בתוך שטח סוריה. ברגע שזה לא מתקיים, אנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הביטחוני של מדינת ישראל."

ליברמן נשאל על כך שאזרחים בצפון ששומעים שאסד חוזר הם לא רואים בזה משהו מרגיע. "בעצם אנחנו אמורים להיות עכשיו יותר רגועים ממה שקורה שם? אני לא חושב שהמצב יחזור לקדמותו, למה שהיה שם לפני פרוץ מלחמת האזרחים" שאל אחד כתבים. "אני מאמין שכן. אני חושב שזה גם אינטרס של אסד, כי הוא מבין מה יקרה אם זה לא חוזר למצב הקודם ואני מניח שהוא יעשה את השיקולים שלו. בכל אופן, כמו שהבהרתי, אנחנו לא נוותר על האינטרסים הביטחוניים שלנו ואנחנו במידה ולא יהיה צורך אין לנו שום כוונה להתערב שם בעניינים הפנימיים" השיב ליברמן.

'המצב חוזר לקדמותו' זה אומר שגם חיזבאללה חוזר ללבנון וחוזר ארגון אחר, אפילו צבא? נשאל שר הביטחון. "אני לא הייתי ממהר פה עם המסקנות, ובכל מקרה אנחנו מאז לבנון השנייה עשינו הפקת לקחים פרוסים היטב, גם בתקווה שאף אחד לא ינסה אותנו. אנחנו לא מחפשים חיכוכים אבל נדע לתת מענה לכל פרובוקציה ולכל אתגר. זה לא משנה אם זה יהיה מלבנון, מסוריה, מרצועת עזה או מכל מקום אחר".

צילום: דובר צה"ל

הבוקר הסתיים תרגיל צבאי נרחב לתרגול הכשירות והמוכנות לחירום של פיקוד הצפון והמטה הכללי. מטרת התרגיל הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון למלחמה ותרגול המטה הכללי והפיקוד בתרחישי חירום ומלחמה שונים בפיקוד הצפון וכן תרחישים רב זירתיים.

במהלך התרגיל תורגלו הפעלת יכולות הגנה, התקפה ותמרון, מהלומות אש ומודיעין במספר גזרות במקביל ולאורך זמן רב בהתאם לתמונת המצב המשתנה. דובר צה"ל מדגיש כי התרגיל תוכנן מראש כחלק מתוכנית האימונים לשנת 2018 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות.