בית המשפט העליון נענה באופן חלקי לבקשת המדינה והעניק ארכה בת 4 חודשים להשלמת חקיקת חוק הגיוס החדש. המשמעות: המפלגות החרדיות וראשי הקואליציה יאלצו להשלים את החקיקה המורכבת בפרק זמן קצר יחסית

אנחת רווחה זמנית: לאחר שלא הצליחו להעביר את חוק הגיוס החדש בקריאה שניה ושלישית במהלך מושב הקיץ, שמו המפלגות החרדיות את יהבן על בית המשפט העליון שיתן למדינה ארכה בת 9 חודשים לצורך השלמת החקיקה.

ביהמ"ש העליון החליט לקבל את הבקשה באופן חלקי את בקשת המדינה בנושא, והעניק ארכה בת 4 חודשים בלבד.

המשמעות: בפרק זמן קצר יחסית יהיה על המפלגות החרדיות להצליח להשיג הסכמות על השינויים הנדרשים בנוסח החוק, ולאשר אותו בתתכונתו החדשה בקריאה שניה ושלישית. האם הם יצליחו בכך או שמא המחלוקות סביב החוק יובילו לבחירות מוקדמות? ימים יגידו.

דיווח: נתניהו והחרדים יוזמים בחירות אחרי אישור חוק הגיוס

כזכור, מיד בסיום מושב הקיץ של הכנסת הבהיר סגן השר, יעקב ליצמן, כי אם בג"ץ לא יעניק את הארכה המדוברת, הרי שהוא וחבריו יפרשו מהממשלה. כעת, בעקבות פסיקת בג"ץ, הוסר האיום באופן זמני מעל כל הגורמים הנוגעים בדבר.

ח"כ יואב בן צור הגיב לפסיקת בג"ץ ומסר: "ממשלת ישראל צריכה לרכז כעת את כל המאמצים על מנת לתקן עוולה רבת שנים ולהסדיר את מעמדם של טובי בחורינו, לומדי התורה, המקדישים את כל זמנם ומרצם למען ארץ ישראל וחיזוק צביונה היהודי". עוד הוסיף ח"כ בן צור: "לא די להצהיר שוב ושוב שישראל היא מדינה יהודית, יש לפעול על פי הערכים היהודיים גם אם הדבר דורש טיפול בסוגיות רגישות כמו עצירת הרדיפה של לומדי התורה והסדר מעמדם ע"פ המועד שנקבע ע"י בג"ץ".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ניצל כצפוי את הפסיקה כדי לנגח את נתניהו ושותפיו החרדים: "בג"צ צודק, אין שום סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף. נתניהו לא זקוק להארכת זמן, הוא זקוק לאומץ. יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה. שופטי בג״ץ העבירו מסר חד וברור לנתניהו: תפסיק למשוך זמן. אני קורא לראש הממשלה לבלום את הכניעה למפלגות החרדיות ולקדם את ישראל צעד נוסף לשיוויון בנטל. שוב הוכח שדרכה של יש עתיד נכונה וצודקת, בעוד דרכו של נתניהו עמוסת שיקולים פוליטיים ויוצרת פילוג".

ליברמן: "אין מרחב תמרון בחוק הגיוס. לא נסכים לשינויים מהותיים"