אחרי החזרה המלאה לשגרה בעוטף עזה, ראשי המעוצות זועמים: "האם המשך טרור העפיפונים והבלונים הנו בגדר הפסקת האש? האם ירי של רקטה אחת ביום זה בסדר? אנו מצפים או למבצע צבאי שיכריע את החמאס, או הסדר מקיף וארוך טווח

דובר צה"ל הודיע בשעות האחרונות כי בתום הערכת מצב הוחלט על הסרת כל המגבלות על התושבים באזור עוטף עזה וחזרה מלאה לשגרה כולל פתיחת חוף זיקים לרחצה לציבור.

בינתיים, ראשי מועצות בדרום הארץ זועמים על ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בשל רצונם לחתור להפסקת אש עם חמאס במקום לצאת למבצע צבאי שימגר את חמאס ויחזיר את ההרתעה הישראלית.

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר כי "אני מבין את הרצון להגיע למשא ומתן, אבל לדעתי הפסקת האש היא טעות. נצטרך להגיע למבצע, למגר את הטרור הזה. המלחמה לסירוגין לא בריאה לנו ולא בריאה למדינת ישראל".

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן התייחס אף הוא לדיווחים על הפסקת האש ואמר: "ראשית צריך להדגיש שאף אחד לא עדכן אותנו כי יש הפסקת אש. אנו שומעים זאת רק מחמאס. שנית, ברור לחלוטין שהפסקת האש הזו לא מביאה אתה תקוות גדולות לשקט ארוך טווח, כי אין כאן שום רתיעה של חמאס מהמהלכים האחרונים. עובדה היא שהוא זה שיוזם וקובע מתי תתחיל לחימה ומתי היא תסתיים, החמאס שולט באש וגם בהפסקת האש".

"האם המשך טרור העפיפונים והבלונים הנו בגדר הפסקת האש? האם ירי של רקטה אחת ביום זה בסדר? אנו מצפים לאחת משתי האפשרויות – או מבצע צבאי שיכריע את החמאס, או הסדר מקיף וארוך טווח, שיכלול את כל סוגי הטרור ואת כל הארגונים, ויבטיח הפסקת ההתעצמות הצבאית של חמאס. אני מבקש להזכיר כי אנו נמצאים בסוג של מלחמה כבר ארבעה חודשים, ולא נסכים להמשיך לחיות במצב בו אנו וחיי תושבינו תלויים בהחלטות של חמאס", הוסיף עידאן.

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול אמר: "מציאות מתמשכת של ארבעה חודשים של מתיחות ביטחונית הגיעה אתמול לנקודת קיצון. עברנו יממה של מטחי ירי כבדים ליישובינו וביטול פעילויות חינוך ואירועי תרבות וקהילה. בשעות האחרונות יש שקט ואנו מקווים שהמתיחות האחרונה היתה בגדר 'עליה לצורך ירידה' שלאחריה יגיע הסדר שיבטיח שקט ארוך טווח".

"אירועי החודשים האחרונים והמעברים החדים משגרה לחירום משפיעים משמעותית על תושבי עוטף עזה. אנו מצפים מהממשלה שכל הסדר רגיעה מדיני כלכלי שמתגבש עם רצועת עזה יכלול גם הסדר כלכלי והשקעה משמעותית ביישובי העוטף. השקעה שתאפשר לנו את המשך הפיתוח ואת חיזוק ההתיישבות לצד הגבול", הוסיף ירקוני.