אחרי ההקלטות על "תפירת התיק" לגל הירש: תת ניצב גיא ניר טוען שבידיו הקלטות מפלילות על בכירים במשטרה בהם המפכ"ל. ניר ליועמ"ש: חסינות תמורת המידע. המשטרה: פנינו ליועמ״ש שיפתח בחקירה נגד תנ״צ גיא ניר

כמידי שבוע, פרשה חדשה במשטרה, ופרשת השבוע היא ניצב במשטרה הטוען כי בידו מידע מפליל על מפכ"ל המשטרה. ולפרטים, תת ניצב גיא ניר נמצא בימים אלה בחופשה כפויה מהמשטרה בשל חשד להנהלות שאינה ראויה ואינה הולמת את תפקידו. ניר, מסתבר, נהג להקליט את חבריו למשטרה ולטענתו בהקלטות ישנם ראיות להתנהלות פלילית של מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך, ניצב בדימוס מני יצחקי, ניצב בדימוס רוני ריטמן, ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן. תמורת המידע שניר מבקש להעניק ליועץ המשפטי, הוא דורש חסינות מלאה.

בשבוע שעבר חשף ניר איך ניסו במשטרה "לתפור תיק" והשיג מידע מפליל על המועמד למפכ"לות גל הירש. במכתב ליועמ"ש כותב ניר כי יש להקים ועדת חקירה ממלכתית לחשיפת "תפירת תיק בעניינו של גל הירש", כהגדרתו. וכך זה נשמע בהקלטות שנחשפו ב'חדשות 2', שיחה בין תת ניצב גיא ניר לניצב בדימוס מני יצחק שכיהן אז כראש אגף החקירות והמודיעין.

ח"כ סמוטריץ מאשים: משפחתולגיה בלהב 433

הקלטה מספר 1:
ניר: למה לא דיברת איתי? אני לא יודע אם להיעלב מזה או לחשוב שאני ממודר. מתקשרת שלומית ישירות לליאת לא לחזי (קרפ, ראש מדור אינטרפול), לא לרובי.
ניר: אני לא מבין מה זה 'חומר שלה'. היא פנתה לליאת קילנר ישירות כאילו היא שותפת סוד. 
ניר: לא, היא לא עברה חיקור דין, היא לא שאלה אותה חיקור דין, מני אתה לא יודע מה היא שאלה אותה, היא התקשרה אליה להגיד לה 'האם קיים מידע אודות גל הירש ב-OECD?' 
ניר: לא, זה לא חיקור דין, היא אמרה לה 'האם יש מידע?'. אבל זה מה שליאת דיווחה. אז אמרתי תעבירו, אין בעיה, או שתדבר איתי או שתעבירו משהו כתוב, וואלה בכל זאת… אתה יודע…
ניר: לא, תשמע… זה גם מביך… מחר תגידו לי תביא על יורם הלוי, תביא על זה….

הקלטה מספר 2: באותו היום השניים שוחחו שוב. בשיחה הזאת דיווח ניר למפקדו יצחקי כי כל המידע המודיעיני שהיה קיים בעניינו של המפכ"ל הממונה הירש, נבדק – ונשלל.
יצחקי: תגיד לי, לא נתת לי תשובה היום בסוף. 
ניר: אין משהו מעבר לשני דברים שיש ביאחב"ל וביאח"ה. 
יצחקי: עזוב, אבל הבעיה שאני אומר לך עכשיו – הגדולה – זה שבחיקור דין שאתם העברתם, אתם חתומים…
ניר: נכון. אנחנו מעבירים את זה ליחידה לחקירה. היחידה עושה את כל הפעולות ובסוף היא מעבירה סיכום, אומרת 'רבותיי, בדקנו, לא נמצא דברים, תודה'.
יצחקי: אני יודע, אני יודע, אני יודע. כתוב בדוח שלכם.
ניר: אבל גם בזה אני הבנתי שהתשובה של יאחב"ל שאין בעצם ראיות. 
יצחקי: לא, הם לא עברו, בדקנו, לא תמללו.
ניר: אה, אז איך יאחב"ל נתנו תשובה ש…
יצחקי: אז אני אסביר לך, אתה יודע מה, אנחנו נכנסים עכשיו לסיפור הזה. אני אסביר לך.

הקלטה מספר 3: ניצב בדימוס יצחקי ממשיך בשלו ומתעקש שיש חומר חדש, חשוב.
יצחקי: הרגע יצאנו מישיבה, 4-5 שעות.
ניר: על מה? על זה?
יצחקי: לא.. יש להם יש חומר…
ניר: דרך אגב, אני אגיד לך משהו, ממה שעולה אצלנו משני הדברים לפחות, וממה שקיבלנו מיאחב"ל ומיאח"ה, אין שום דבר.  
יצחקי: לא, אני מכיר… זו לא הבעיה, הבעיה היא העברות כספים… עזוב נו, חבל, אני עצמי לא רציתי להיות בסיפור,  העברנו להם את זה, הם חוקרים עם מח"ש, אני מנתק מזה…

סערת אלשיך • כך הפך תיעוד עיתונאי ל"מעקב של חוקרים פרטיים"

הקלטה מפר 4: גם בימים אלה נחקרת הפרשה הזו, שבמרכז החשד שהירש וחברה בבעלותו העבירו כספי שוחד לשר בגאורגיה בתמורה לקידום עסקת נשק, אבל בתקופה המדוברת ניר התעקש שבמידע אין ממש.
ניר: זה… לנו אין את זה. לנו יש רק את הבקשה הראשונית, כל היתר אני אומר לך לא נמצא אצלנו. 
יצחקי: זה לא הגיוני.
ניר: לא אין… כי אנחנו הרי צינור. אנחנו לא מבצעים את הפעולות. אני מה שקיבלתי, היום קיבלתי רק סקירה, העביר לי שם חזי – הסתכלתי, כתוב כל החומר נמצא ביאחב"ל. יאחב"ל העבירו מענה לחוליה, אין דברים בגו'. 
יצחקי: עכשיו בוא נעשה ככה. מחר, מחר, אוספים את החומרים בלהב. עכשיו לך אני מספר, שיש באחת הבקשות….
ניר: גם בגיאוגריה, שוב, אין חיבור.

הקלטה מספר 5: ניר מסביר שיש להתקדם עם החלטת השר הממונה גלעד ארדן ולהתחיל בבדיקות הביטחוניות ההכרחיות למפכ"ל הנבחר. אבל יצחקי לא משתכנע וביקש מניר להרדים את אנשי ביטחון המידע – ולא לקדם את הבדיקות הנדרשות. פעם אחר פעם בשיחה הזאת טען קצין המודיעין הבכיר שהמידע נחקר, נבדק ונשלל – אך מפקדו יצחקי המשיך בשלו.
ניר: תשמע לנושא אחר, יחב"מית אין לו סיווג.  
יצחקי: אין לו מה?
ניר: אין לו סיווג, הוא צריך לעבור סיווג. 
יצחקי: את זה אמרתי ליועץ, היועץ…
ניר: עכשיו תבין שהוא לא יכול לקבל חומרים, הוא לא יכול כלום. הוא צריך לקבל הערכת קהילייה.
יצחקי: אני מכיר משהו אחר. 
ניר: כי אם כן, לדעתי צריכים להתחיל את התהליך לפני כי… 
יצחקי: עכשיו בגלל הבלאגן, תגיד לסימה (סימה ימין ז"ל לשעבר ראש היחידה לביטחון מידע)  'בסדר… בסדר… בסדר'. אל תעדכן אותה.
ניר: לא מעדכן… אמרתי לה 'תמתיני עד שנבדוק את הנושא'.
יצחקי: כן. עכשיו היועץ מתלבט, כנראה הוא בכלל יאשר רק על בסיס פוליגרף, אז בן כה וכה יעשו לו פוליגרף הבנת?
ניר: בכל מקרה חייב. מה זאת אומרת? רמה 1 זה פוליגרף. אין דבר כזה.
יצחקי: אבל הוא לא יסכים. כנראה היועץ בוחן אופציה שהוא לא יסכים לחתום בלי פוליגרף. אני מערב אותך כדי שתדע שאסור לעשות פוליגרף אחרי פוליגרף.
ניר: אה…
יצחקי: אתה צריך להחליט מה עושים. א', לראות את הנוהל, אחר כך נחליט. עזוב, אני רוצה שהיועץ יעשה את כל ההחלטות האלה. אני לא רוצה להיות מעורב יותר.

הקלטה מספר 6: ניר ממשיך להסביר, אך יצחקי ממשיך.
ניר: אני הבנתי שהוא לא מחובר, ממה שראיתי את המסמך מיאחב"ל.
יצחקי: עזוב, אתה רואה עוד פעם, אני לא רוצה להיכנס לזה. זה מחובר. מחובר.
ניר: זהו, זה הקטע שיאחב"ל כביכול הבנתי שכתבו שהם לא… עזוב, כי אני רואה שיאחב"ל נתנו שם תשובות שהן כנראה בעייתיות.
יצחקי: לא… נכון לאותו זמן הם היו בסדר יאחב"ל, הוא גם לא היה יעד שלהם, הם לא נדרשו לזה בכלל. עזוב, זה… גיא תעשה בדיקה אצלכם, אלו יעשה מחר בדיקה, זה מאוד רגיש. אל תערב הרבה אנשים. נסו לבדוק את כל העניינים האלו.

גיא ניר. צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

כעת לטענות שגם המפכ"ל חשוד בפלילים, במכתב שנשלח בימים האחרונים ליועמ"ש באמצעות פרקליטו של ניר, עו"ד מיכאל דבורין ממשרד בם, דבורין, כהן ושות', מציין הקצין בין היתר: "רנ"צ רוני אלשיך, אשר מצוי בניגוד עניינים חריף בנוגע לתנ"צ ניר, מנצל לרעה את סמכותו ואת תפקידו כדי להתנכל לתנ"צ ניר ולפגוע בו, בהיותו מודע היטב לעובדה כי הוא חושף שחיתות וכי כל הפעולות של מרשי נעשו במטרה לחזק את משטרת ישראל ולמגר את השחיתות והפשיעה. "יודגש", מוסיף עו"ד דבורין, "כי תנ"צ ניר לא ביצע שום עבירה, ולכן החסינות דרושה לו לשם הגנה מהתנכלות המפכ"ל והקצינים המוזכרים לשם מסירת חומרים".

לטענת ניר ברשותו חומרים וראיות נוספות, לרבות ראיות דיגיטליות, בנוגע לעבירות פלילות שביצעו קצינים נוספים. עוד הוא טוען כי הוא העביר מסמכים בעבר למח"ש, למבקר המדינה ואף לבג"ץ, וכי הודות להם נפתחה חקירה ובעקבותיה סיים ניצב רוני ריטמן את דרכו במשטרה. לטענת ניר, עובדה זו מצביעה על כך שהוא דובר אמת: "אנו רואים בחומרה רבה את העבירות שבוצעו על ידי בכירי המשטרה, אך רואים בחומרה רבה אף יותר את הניסיון לצופף את השורות ולטייח את העבירות והמחדלים שנעשו תוך ניסיון נואל להטיל בוץ ורפש בתנ"צ ניר, אשר מילא את חובתו, חשף את ביצוע העבירות, ופנה אל הגורמים המוסמכים כדי שיבצעו את המוטל עליהם ויטפלו בדברים", כותב עו"ד דבורין ליועמ"ש.

התדרוך, ההאשמות וההכחשה: אלשיך ונתניהו שוב ראש בראש

ממשטרת ישראל נמסר: "רק סומא לא יזהה את הקשר בין ההליכים המשפטיים המתנהלים נגד גיא ניר ובין נסיונו המעורר שאט נפש להציג עצמו כ"חושף שחיתויות". נגד ניר הוגש כתב אישום בבית הדין למשמעת של משטרת ישראל, לאחר שמיצה כל הליך משפטי אפשרי בבתי המשפט כדי למנוע זאת".

אנו מנועים מלעסוק במעלליו אלו, כי אלה ידונו בבית הדין. לצד הליך זה, סירב ניר לעבור הליך התאמה תעסוקתית כנדרש על פי חוק ההתאמה התעסוקתית, שנכנס לתוקף בנוב' 2017 ואשר בודק עמידה אישית בכל הנורמות הארגוניות. יש מי שיאמר שאין זה מפתיע, לאור הנורמות שהוא מציג בהתנהגותו".

"לאחר שסירב, בוצע הליך שימוע לפיטוריו על רקע אי התאמה תעסוקתית. לאחר השימוע ומשהבין שפיטוריו קרובים, מנסה ניר מזה כשבועיים, לגרור את כל משטרת ישראל , כולל הקצונה הבכירה באח"מ ולהב 433 אותה מאשים ללא הרף בשחיתות, בעוד שבניגוד אליו, מדובר בקצינים שעברו את הליך ההתאמה התעסוקתית החדש והמחמיר, ללא רבב. זה לא פחות ממעורר שאט נפש כיצד קצין עם רמה ערכית ומוסרית כה נמוכה, עד כדי הקלטת מפקדיו תוך כדי ניסיון ״לדובב״ אותם להגיד דברים שישמשו אותו במאבקו במשטרה, שהייתה לו כבית שנים רבות, ממשיך לחתור לפגיעה בקצינים בכירים על לא עוול בכפם".

"משך כמעט שלוש שנים מאז שהוא בחופשה כפויה, לא נתקלנו במשטרה בשום דוגמא דומה של רמה ערכית כה ירודה, הקלטת מפקדים ועמיתים, הדלפה מגמתית שקרית ומניפולטיבית של חומרים רגישים בעלי חסיון ועוד. למען הסר ספק, התנהגותו שלו ראוי שתיחקר פלילית ויפה שעה אחת קודם".

"משטרת ישראל פנתה ליועמ״ש לממשלה להפסיק את מחול השדים הזה המתנהל כנגד המשטרה ולפתוח בחקירה מיידית כנגד תנ״צ גיא ניר, ללא קשר להליכים המשמעתיים נגדו והליך פיטוריו. אם יהיו בידיו ראיות כלשהן התומכות בטענותיו, אדרבא, שיציג אותן בחקירתו".

"לא זכורה דוגמא כל כך קיצונית של "זעקת הקוזק הנגזל" כמו זו. אותן בחקירתו" חותמים במשטרה.

סערת אלשיך • "המפכ"ל עשה טעות. הראיון שלו משחק לידי נתניהו"