"אם לא נמצא פתרון לחוק הגיוס, נקבע בתוך שבועיים תאריך לבחירות", אמר נתניהו שהוסיף כי הוא רוצה להגיע לפתרון בסוגיית חוק הגיוס כדי למנוע פיזור הממשלה אך "הכדור נמצא בידיים של ליצמן" שהגיב: "אין לנו כל ענין בבחירות אך לא נוכל להתפשר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא מעוניין למצוא פתרון לחוק הגיוס ולאפשר לממשלה להאריך את ימיה, אך הבהיר כי הכדור "נמצא בידיים של ליצמן". לדברי נתניהו, "צריך לדעת איפה ליצמן בעניין הגיוס. אם יש רצון של החרדים להגיע לפשרה ניתן לצלוח את זה. צריך לראות אם יש רצון כזה".

בישיבה, שבה השתתפו השרים נפתלי בנט, משה כחלון, אריה דרעי ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, ללא סגן השר יעקב ליצמן ושר הביטחון אביגדור ליברמן, סוכם כי בשבועיים הקרובים ייבחנו את רצון הסיעות החרדיות, ואם עד תחילת ספטמבר לא יושגו הסכמות בנושא הגיוס, ראשי הקואליציה יסכימו על מועד בחירות מוסכם.

בשבועיים הקרובים לא תתקיים ישיבת ממשלה וישיבות ראשי קואליציה בשל חופשת הקיץ, אך סוכם כי בישיבה הבאה שתתקיים בתחילת ספטמבר יתקבלו הכרעות לכאן או לכאן. בעקבות הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, מהליכוד נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו ממשיך לקיים מאמצים לפתרון נושא חוק הגיוס".

סגן השר יעקב ליצמן הגיב לדברי נתניהו ואמר כי "אישור חוק גיוס מתוקן הוא אחד הדברים המרכזיים שהיוו בסיס לקואליציה ולממשלה הנוכחית. אין לנו כל ענין בבחירות אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה שתכריע בענין וכפי שיורו לנו כך נעשה".

שבוע שעבר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בנפרד עם סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן ועם שר הביטחון אביגדור ליברמן, מתוך מטרה לפתור את משבר חוק הגיוס ולהביא לאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. ממפלגת הליכוד נמסר כי "יש רצון משותף לפתור את נושא הגיוס וללכת לבחירות במועדן". עוד נמסר ממפלגת השלטון כי "הדיונים יימשכו בשבועות הקרובים".

כזכור, אחרי שחוק הגיוס החדש אושר בקריאה ראשונה, בתמיכת יש עתיד ובהיעדרות הסיעות החרדיות, ביקשה המדינה מבג"ץ להאריך את מועד פקיעת החוק הנוכחי מחודש ספטמבר – המועד שקבע בג"ץ לפני כשנה, עד לחודש אפריל 2019 – תום מושב החורף, וזאת, מתוך מטרה לצלוח מעל המהמורות הפוליטיות ולהביא את החוק, לאחר אי אילו שינויים לאישור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

אך בג"ץ החליט להיענות חלקית לבקשת המדינה לדחות את מועד פקיעת חוק גיוס החרדים וקבע כי על הכנסת להעביר חוק גיוס חדש עד ל- 2 בדצמבר 2018. למרות שמדובר בדחייה של ארבעה חודשים, המשמעות היא כי לממשלה יש חודשיים בלבד מיום פתיחת מושב הכנסת ועד לפקיעתו של חוק הגיוס הנוכחי.

במערכת הפוליטית מעריכים כי החלטת בג"ץ מגבירה משמעותית את הסיכוי כי הבחירות יוקדמו וזאת בשל חוסר יכולתה של הקואליציה להעביר את חוק הגיוס החדש בקריאה סופית בפרק זמן זה. יחד עם זאת, ההחלטה הסופית בעניין תהיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו שיכריע האם לנסות בכל זאת להעביר את החוק החדש למרות סדר הזמנים הקצר או לוותר ולהעביר חוק לפיזור הכנסת בתחילת מושב החורף, ואחרי העברת חוק פיזור הכנסת תשוב המדינה לבג"ץ ותבקש הארכה נוספת עד לאחר מועד כינון הממשלה הבאה.

גורם חרדי אמר לJDN כי בכל מקרה מדובר במצב מורכב ולכאורה לא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות. ראשית לכל חשוב לציין כי בכל מקרה לא מדובר בקיצור משמעותי של חיי הקואליציה, שכן בכל מקרה, מושב החורף הקרוב אמור להיות המושב האחרון של הכנסת הנוכחית. עם זאת, הוא מזכיר כי בהוראת האדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הודיע סגן השר ליצמן כי אם התיקונים לחוק לא יתקבלו – הם ייאלצו לפרוש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע כי בכל מקרה הוא לא יסכים לצמצם את הקואליציה ולהמשיך עם ש"ס ודגל התורה בלי אגודת ישראל, וכי במקרה כזה הוא יפרק את הממשלה ויקדים את הבחירות. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי יתנגד לשינויים, וקיים חשש כי יחליט לפרוש אם יקבלו את דרישות החרדים, ובכך יביא אף הוא להקדמת הבחירות.

עם זאת, הגורם הפוליטי החרדי הזכיר כי נתניהו אמר לאחרונה לראשי מפלגות הקואליציה "אני מעוניין שהבחירות יתקיימו סמוך למועד החוקי". לדבריו, במפלגות החרדיות מקווים כי נתניהו אכן רציני בכוונתו, וכי ליברמן יעדיף להישאר עוד כמה חודשים במשרת שר הביטחון ויאפשר להתקדם עם החוק למרות השינויים של המפלגות החרדיות, ובכך יוכיח לשר האוצר משה כחלון שפתח בשבוע האחרון בקמפיין בחירות נרחב, כי הקדים מעט.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, תוקף הבוקר בחריפות את החלטת בג"ץ להעניק ארכה בת 4 חודשים בלבד לחקיקת חוק הגיוס החדש וטוען: "מדובר בהתנשאות של אנשים שתלושים מהמציאות". את הסיטואציה הפוליטית המורכבת שנוצרה תיאר אמסלם: "אם נצליח להגיע לחקיקה אז נתקדם ואם לא – נלך לבחירות".