בהצהרה לתקשורת קרא לפיד לראש הממשלה "לא להכנע למפלגות החרדיות" בנושא חוק הגיוס. בהמשך הוא עשה שימוש מניפולטיבי במחזות מהפגנות של גורמי קיצון בציבור החרדי, וציין: "אין סיבה להתבזות בפני ליצמן והאדמו"ר מגור", עפ"ל

סערת חוק הגיוס: כצפוי, יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד', מנצל את ההתרחשויות האחרונות כדי להשתלח בציבור החרדי ונציגיו.

בהצהרה לתקשורת שמסר הבוקר לפיד מלשכת הגיוס בבסיס תל השומר, קרא לפיד לראש הממשלה להעביר את חוק הגיוס או ללכת לבחירות: "באנו לבקו"ם ביום של מחזור גיוס אוגוסט כדי להגיד לראש הממשלה: מר נתניהו, בוא נעביר את חוק או בוא נלך לבחירות. אפשר להעביר את החוק הזה. יש לך את הקולות שלנו. הקולות של יש עתיד מובטחים לך כדי להעביר את החוק הזה. לא צריך שוב להיכנע לחרדים. אין שום סיבה עוד פעם להתבזות בפני ליצמן והאדמו"ר מגור", עפ"ל.

לפיד תקף את כלל הנציגים החרדים "ששולחים את ילדיהם להפגין נגד הגיוס" זאת למרות שמדובר בחוג ספציפי בלבד שעושה זאת. "זה חוק טוב וצריך להעביר אותו. שמעתי את הצעקות בהפגנות של החרדים. הם צועקים שם "נמות ולא נתגייס". חצופים. מי שעלול למות זה לא המשתמטים. מי שעלול למות זה אלו שמתגייסים ליחידות הקרביות. הצעירים המדהימים האלה שעוברים פה על פנינו והולכים להתגייס לצה"ל.

מה נגיד להם? מה אני אגיד לבן שלי שהיה עכשיו שלוש שנים בקרבי? אם ראש הממשלה שוב ישחרר את החרדים בגלל סחטנות פוליטית, בגלל שהכל אצלו הישרדות פוליטית. מה נגיד להם ואיך נגיד להם?"

בנוסף, לפיד התנה את תמיכתו בחוק, בהעברת הנוסח כפי שצה"ל והרמטכ"ל קבעו, ללא כל שינוי: "את החוק הזה צריך להעביר ככתבו וכלשונו. אסור לשנות בו אות אחת. שר הביטחון התחייב על זה בקולו, שלא ישנו שום דבר בחוק וגם לא צריך. יש לך את הקולות של יש עתיד, להעביר את חוק הגיוס, מר נתניהו. בוא נעביר את חוק הגיוס או בוא נלך לבחירות".