עיתונאי יהודי אמריקני ופעל השמאל פיטר ביינרט עוכב לאחרונה לתשאול כשנחת בנתב"ג: "נשאלתי שאלות פוליטיות". נתניהו: "ישראל היא חברה פתוחה המקבלת את כל תומכיה ומבקריה". השב"כ: "בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח"

איש השמאל, העיתונאי היהודי האמריקני פיטר ביינרט עוכב לאחרונה לחקירה בנמל התעופה בן גוריון. במאמר שפרסם היום (שני) ביינרט בעיתון היהודי-אמריקני ״הפורוורד״, מספר ביינרט כי אנשי ביטחון ישראלים תחקרו אותו בנוגע לעמדותיו הפוליטיות, ושאלו על השתתפותו בעבר בהפגנה בחברון. בנוסף, נשאל אם יש בכוונתו להשתתף שוב בהפגנות.

"נשאלתי שאלות פוליטיות", כתב ביינרט באתר "פורוורד". "האם השתתפתי בארגון שעשוי להתסיס אלימות בישראל? אמרתי שלא. האם הייתי מעורב אי פעם בארגון המסכן את הדמוקרטיה הישראלית? אמרתי שלא, אמרתי שאני תומך בארגונים ישראלים לא אלימים המגנים על הדמוקרטיה הישראלית".

ביינרט כתב כי החקירה היתה מדכאת וכי העיכוב שלו בשדה התעופה הוא עדות נוספת לאופן השלילי בו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אשר פועל להגביל כניסה לארצות הברית, מחזק את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ממשלה ישראלית בראשות גברים שאינם מכבדים את הדמוקרטיה הליברלית ולא את שלטון החוק, יודעים שכיום המצב דומה גם בוושינגטון", כתב. ישראל, כמו אמריקה, נעשית מכוערת יותר ויותר, ובכל זאת אני לא יכול לדמיין את עצמי לא בא לכאן".

מטעמו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמסרה הודעה בשפה האנגלית בנושא. "לאחר ששמע על התקרית, שוחח ראש הממשלה באופן מיידי עם כוחות הביטחון בכדי לבדוק מדוע התרחש האירוע, נאמר לו שמדובר בטעות", נמסר. "ישראל היא חברה פתוחה המקבלת את כל תומכיה ומבקריה. ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון בה אנשים משמיעים את דעותיהם בחופשיות".

בשב"כ מסרו בתגובה: "שירות הביטחון הכללי פועל אך ורק בהתאם לייעודו על פי חוק ולמען ביטחון המדינה. עיכובו בנתב"ג של מר ביינרט בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח. אנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה למר ביינרט. ראש שירות הביטחון הכללי הנחה לתחקר את המקרה".

בשיחה ל'חדשות 10' אמר העיתונאי האמריקני "נתניהו לא צריך להתנצל כלפיי. הוא צריך לשנות את המדיניות שמובילה את ישראל להטריד הרבה אנשים בנתב"ג, בעיקר פלסטינים. הוא צריך להבין שבדמוקרטיה לא מאיימים או עוצרים אנשים בגלל דעותיהם הפוליטיות".