נתניהו הבהיר כי אינו מסכים להצבעה מפולגת של המפלגות החרדיות, ובאגודת ישראל החליטו שלא לכנס כעת את מועצת גדולי התורה, כאשר במקביל, העבירו מסרים בין נשיא מועצת חכמי התורה, האדמו"ר מבעלזא, הגר"ח קנייבסקי והגר"ג אדלשטיין

בית המשפט לא הותיר זמן רב לחקיקת חוק הגיוס, ראש הממשלה הציב אולטימטום ומסרב לשמוע על פילוג בין המפלגות החרדיות תוך שהוא מבהיר כי גם אם רק אגודת ישראל תפרוש מהקואליציה – יפרק את הממשלה ויקדים את הבחירות. למרות זאת, מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל לא תתכנס עד לחגים.

לJDN נודע כי הסיבה העיקרית לאי כינוס המועצת נובעת בשל שהותו בחו"ל של מרן האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א, כמו גם העובדה שהאדמו"רים מקבלים בימים אלו את חסידיהם העולים להתברך לקראת השנה החדשה. בנוסף, נעשים בימים אלו ניסיונות שונים להחליף את מזכיר המועצת החסידית.

כמו כן, כ"ק האדמו"ר מבעלזא שליט"א הורה כי אין צורך לכנס כעת בבהילות את המועצת, ושיגר את שליחו בכנסת, ח"כ ישראל אייכלר לסבב בבתיהם של גדולי ישראל מכל החוגים והעדות, מתוך מטרה להביא להבנות ולהשיג קונצנזוס ואחדות חרדית סביב לחוק הגיוס, מתוך מטרה להביא לאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית כבר בפתח מושב החורף.

כמו כן, בימים הקרובים צפויים להיפגש ולדון בנושא נשיא מועצת חכמי התורה, ראש הישיבה הגר"ש כהן שליט"א, יחד עם כ"ק האדמו"ר מגור שליט"א. גורמים בביתו של נשיא המועצת אמרו לJDN כי חכם שלום הכהן סבור כי החוק הוא בבחינת הרע במיעוטו ואין צורך לפרק בשל כך את הקואליציה, שהביאה להישגים כה רבים עבור עולם התורה והישיבות.

מסרים ברוח דומה, על כך שעדיף שלא להביא לפירוק הקואליציה שוגרו מבתיהם של מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין שליט"א ומרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א אל האדמו"רים מבעלזא ומוויז'ניץ שליט"א, ואתמול אף נפגש בנושא זה הגר"ג אדלשטיין עם חבר מועצת חכמי התורה, הגר"ש בעדני שליט"א.

באגודת ישראל עדיין דורשים להכניס אי אילו שינויים בהצעת החוק, ובדגל התורה משוכנעים כי שר הביטחון אביגדור ליברמן יסכים לדרישה זו. "אפשר בהחלט לחוקק את חוק הגיוס עם שינויים מינוריים מסוימים שיהיו מקובלים גם על שר הביטחון ליברמן. זה משהו שליצמן וליברמן יכולים להסכים עליו", התבטא ח"כ משה גפני.

חוק הגיוס • גפני אופטימי; מתווה חדש יוצג בפני חברי המועצת של אגו"י

האולטימטום: פתרון לחוק הגיוס, או קביעת מועד לבחירות מוקדמות