למרות ההצהרות על "יום מבחן" לחמאס באשר לרצינות כוונותיו בנוגע להסכם ההסדרה, כ-5000 משתתפים גם היום בהפגנות סמוך לגבול עם ישראל. הפלסטינים: הרוג ו-30 פצועים מירי צה"ל. שריפות כתוצאה מבלוני תבערה פרצו סמוך לקיבוץ בארי

חרף ההצהרות על "יום מבחן" לחמאס באשר לרצינות כוונותיו בנוגע להסכם ההסדרה, כ-5,000 פלסטינים מתפרעים היום בכחמישה מוקדים לאורך גבול הרצועה. הפלסטינים מדווחים על הרוג ו-30 פצועים בעימותים עם צה"ל, חמישה מהם כתוצאה מירי צלפים.

במקביל, שלושה מוקדי שרפות פרצו סמוך לקיבוץ בארי כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו ע"י מחבלים.

יום המבחן? חרף המגעים, חמאס קרא לאנשיו לצאת להפגין

כזכור, גורם ישראלי המעורה בפרטי המגעים בין הצדדים אמר ל"ישראל היום" כי ישראל לא מעניקה הטבות כלשהן לחמאס, אלא מדובר ב"נצירת אש" הדדית. לדבריו, מכיוון שחמאס מנע בימים האחרונים שיגור בלונים ועפיפונים, פתחה ישראל בתמורה את המעברים המספקים מזון ואספקה לרצועה והרחיבה את מרחב הדיג. אשר לאספקת החשמל לעזה, התשלום עבורה יגיע כנראה מקטאר. כמו כן, ישראל מסכימה עקרונית לכך שגורם שלישי ישלם את משכורות עובדי הרשות הפלשתינית ברצועת עזה.

בצד הישראלי מדגישים כי אין אמת בפרסומים כאילו ישראל אישרה פתיחה של קו אספקה ימי בין קפריסין לרצועת עזה. "רק אם השקט יישמר תקופה ממושכת, ישראל תסכים לדון בפרויקטים הומניטריים התלויים בה, וזאת בתנאי שייפתח גם מו"מ להשבת הבנים והאזרחים לישראל", אמר הגורם.

בינתיים, ההסכמות המתגבשות בין ישראל לחמאס ממשיכות להתסיס את הקבינט המדיני-ביטחוני. חבר הקבינט השר נפתלי בנט תקף פעם נוספת את שר הביטחון ליברמן ואמר כי "תפיסת 'שכנוע העזתים' שהציג ליברמן חלולה ונטולת היגיון. הרעיון כאילו ישראל יכולה לשכנע את
הציבור העזתי להחליף את שלטון חמאס הוא דמיוני ומנותק מהמציאות. האם ליברמן שאל את עצמו כמה שנים ייקח למוטט בכוח השכנועים
את חמאס? מי בינתיים ישלם את המחיר על התעצמות הטרור העזתי? המסר של ליברמן נקלט היטב: הטרור משתלם, חמאס יורה עלינו רקטות, וישראל מתקפלת. הסכם ישראל-חמאס שאליו דחף ליברמן הוא שגיאה חמורה וחסרת אחריות שתאפשר לחמאס להאיץ את ייצור הרקטות".

בישראל ביתנו לא נותרו חייבים. "מאחר והשר בנט הִרבה להיעדר מישיבות הקבינט בנושא עזה, כל שכן האחרונה, הוא אינו בקיא בפרטים", נמסר ממפלגתו של ליברמן, "ברמה העקרונית אכן מתקיים ויכוח בין ימין ממלכתי ואחראי שמייצג ליברמן, לבין ימין משיחי ופופוליסטי שמייצגים בנט וסמוטריץ', שתומכים במדינה דו-לאומית ובכיבוש עזה".

ההסכם בין ישראל לארגון הטרור: הפסקת אש לשנה