צילום: הרס בעזה לאחר 'צוק איתן'. צילום: Aaed Tayeh/Flash90

"אם השקט יישבר ישראל תתקוף ותהרוס את כל התשתיות בעזה"

ראש המל"ל לשעבר, האלוף במיל' גיורא איילנד, משוכנע שהמו"מ העקיף בין ישראל לחמאס הינו "הרע במיעוטו" ומסביר מה הוביל לשינוי הגישה בקרב הצדדים • וגם: "בוגדים" ו"יותר גרועים מישראל": חמאס ופת"ח בחילופי מהלומות
 • האמא חלתה במחלה קשה והבית עומד לקרוס

  תוכן מקודם

 • כניסה משפחתית לנחשונים במים יכולה להיות שלך!

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם


(בוידאו: תקיפה בעזה במהלך הסבב האחרון)

המו"מ העקיף בין ישראל לחמאס ממשיך להתנהל כל העת בקהיר, זאת לצד תקריות האש הנקודתיות בקרבת הגדר והפילוג הפלסטיני הפנימי. האלוף במיל' וראש המל"ל לשעבר, גיורא איילנד, הסביר הבוקר בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' את השינוי שחל בעמדת הצדדים בשבועות האחרונים: "השינוי המשמעותי ביותר שקרה בשבועות האחרונים הוא לא בעמדת ישראל או עמדת חמאס, אלא בעמדת המצרים שמעוניינים להגיע להסדר כולל, בו אנשי הרשות הפלסטינית יחזרו לעזה…ברגע שהמצרים הבינו שיש להם אינטרסים פשוטים יותר להשגה, הם הסכימו ללכת להסדרה בין ישראל לחמאס. ישראל תקבל שקט, חמאס יקבל לגיטימיות בינלאומיות וסיוע כלכלי ומצרים תקבל הבטחה מחמאס שיפסיק את הסיוע לדאעש בצפון סיני".

לדברי איילנד, ההסדר הזה הוא הרע במיעוטו. "חמאס אמנם ארגון טרור אך בעזה יש מדינה עצמאית עם גבולות מוגדרים, שלטון אפקטיבי, מדיניות חוץ עצמאית וצבא משלה. לישראל תמיד עדיף להתנהל מול ישות מדינתית כי אז היא יכולה להשתמש במקלות ובגזרים מאשר להתמודד עם ארגון טרור חמקמק שלא לוקח אחריות. לישראל אין אינטרס טריטוריאלי, מדיני, כלכלי או פוליטי בעזה. האינטרס של ישראל הוא ביטחוני ושיהיה שקט לכמה שיותר זמן".

איילנד מסביר כי למרות פתיחת המעברים והמחוות ההומניטריות השונות "עזה הרוסה מבחינת התשתיות עם אבטלה של 60%, היא לא זקוקה רק לאוכל ודלק, היא זקוקה לשיקום התשתיות. ישראל מוכנה לסייע בשיקום התשתיות בתנאי שהכסף ילך למטרה זו בלבד ושכל זה יימשך כל עוד יהיה שקט. ברגע שיישבר השקט ישראל תתקוף וכל התשתיות יהרסו פעם נוספת. חמאס מבין את זה".

הסדרה עם חמאס? "כל יוזמה מלבד שקט – לא רלוונטית"


ומה קורה בזירה הפנים פלסטינית? מתברר כי הסכם ההסדרה המסתמן מעמיק שוב את הקרע בין חמאס לפת"ח. "ביממה האחרונה אנשים מחמאס ומפתח מורידים את הכפפות. פתח מכנים את חמאס 'בוגדים' שפועלים למען הסדרה עם ישראל ובכך נותנים יד להסכם הכולל שמגבש הנשיא טראמפ באזור, בעוד שחמאס מנגד מאשים את פתח בטענה שהם חנקו אותם יותר גרוע ממה שהישראלים ושאין להם זכות להטיף להם מוסר", דיווחה האותה תחנה העיתונאית שמרית מאיר.

לטענתה, אבו מאזן מעדיף שישראל "תעשה עבורו את העבודה השחורה", קרי: תכבוש את הרצועה ותעניק לו אותה על מגש של כסף. "זה התרחיש האידיאלי מבחינתו".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן