ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. נתניהו: "מצדיעים לנכונות של טראמפ בנושא, ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור". בולטון: "מנסים לשכנע את אירופה לנקוט צעדים חריפים"

לאחר שערכו אמש ארוחת ערב משותפת, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (שני) בלשכתו עם היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון. בתחילת הפגישה השניים מסרו הצהרות לתקשורת.

"זהו תענוג לקבל את פניך בירושלים, במיוחד אחרי ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ" אמר נתניהו בפתח דבריו. "אנחנו מכירים עשורים רבים, ותמיד היית אוהד מושבע של הברית בינינו בתוך ומחוץ לממשל. אין לישראל בת ברית טובה יותר מארה"ב, ותחת הנשיא טראמפ הברית חזקה מתמיד".

בדבריו נתניהו עסק בעיקר בנושא האיום האיראני, אשר מהווה נושא מרכזי בפגישתם של המנהיגים. "אני רוצה להודות לנשיא טראמפ על כך שעזב את הסכם הגרעין שסלל את דרכה של איראן לארסנל נשק גרעיני" אמר. "על ידי הסרת הסנקציות, איראן יכלה להכניס מיליארדים למכונת המלחמה בתימן, בסוריה ובלבנון. החלטת הנשיא לעזוב את ההסכם היא רגע היסטורי. ישראל מצדיעה לנכונותו להטיל סנקציות על איראן, ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור".

עוד אמר כי "כל המדינות צריכות ללכת בעקבות ארצות הברית ולהגביר את הלחץ על איראן כדי להפסיק את תוקפנותה. פניתי מספר פעמים לעם האיראני והם צריכים להבין שאנחנו לא נלחמים בהם אלא במשטר שלהם שעוצר נשים ומדכא את שאיפות החופש של מיליוני איראנים".

צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בולטון, אשר ידוע כמתנגד נחרץ לפעילות הגרעין האיראנית, הדגיש כי ארה"ב נותרה מחויבת למנוע מאיראן להתקדם בתכנית הגרעין. "הניתוח שלך מדויק. הצורך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני הוא בעדיפות גבוהה מאוד עבור ארה"ב" אמר לנתניהו. "מסיבה זו הנשיא פרש מהסכם הגרעין הגרוע, ולכן אנחנו מטילים מחדש את הסנקציות ומנסים לשכנע את חברינו באירופה לקחת צעדים חזקים יותר בתחום הטילים הבליסטיים, מימון הטרור, והפעילות בתימן. כל האיומים במזרח התיכון הם גם איומים עולמיים".

"הברית בין ישראל וארה"ב ובין העמים שלנו מעולם לא הייתה חזקה יותר" הוסיף ואמר. "הנשיא טראמפ הפך את זה לאבן בסיס במדיניות שלו, ואתה הפכת את זה לאבן בסיס של המדיניות שלך".

פגישת נתניהו ובולטון, משתתפים גם דוויד פרדימן, רון דרמר ומאיר בן שבת. צילום עמוס בן גרשום לעמ (4)

מאוחר יותר נפגש שר הביטחון אביגדור ליברמן בולטון ודנו במגוון סוגיות ביטחוניות, ביניהן איראן, סוריה, לבנון ועזה. בסיום הפגישה הודה ליברמן לבולטון על התמיכה של ארה"ב בישראל: "יש לנו נשיא אוהד בבית הלבן וממשל אוהד וזה מאפשר לנו יכולת תמרון משמעותית מול האויבים שלנו מצפון ומדרום. תודה ג'ון, יש לך תרומה גדולה לביטחון מדינת ישראל".