העבודות להקמת הגשר מעל נתיבי איילון יתקיימו תוך רמיסת קדושת השבת. ליצמן, שהתפטר מתפקידו כשר בעקבות חילולי השבת שיגר מכתב לשר התחבורה ישראל כץ: "מדובר בהפרת הסיכום שהתקבל באחרונה, לפיו לא ייערכו עבודות מעין אלו בשבת"

משבר השבת הבא? במכתב ששיגר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לשר התחבורה ישראל כץ הוא מבהיר כי העבודות הצפויות בפרויקט 'גשר יהודית' מעל נתיבי איילון בשבת נוגדות באופן חמור את הסטטוס קוו.

"נדהמתי לראות כי משרד התחבורה בראשותך, מתכנן יחד עם עיריית ת"א-יפו ומשרד העבודה והרווחה, ביצוע עבודות בימי שבת קודש, במשך מספר שבתות, במסגרת פרויקט גשר יהודית מעל נתיבי איילון", פותח ליצמן את מכתבו.

לדבריו, מדובר בחילול שבת הפוגע בכלל הציבור המסורתי בישראל. "מדובר בחילול שבת המוני, המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו, תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי, חרדי, דתי ומסורתי כאחד, הרואים בשבת קודש את יום המנוחה הלאומי. מעשה זה מחייב הבעת מחאה פומבית באשר לאורך כל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת שהוא אות שבין הקב"ה לישראל".

עוד הדגיש ליצמן כי מדובר בהפרת הסיכומים שהתקבלו לאחרונה בין ראש הממשלה והסיעות החרדיות. "מעבר לעובדה שלפי כל הידוע לנו אין מדובר בעבודות שיש בהן פיקוח נפש וכי אפשר לעשותן בימי חול אחרים, מדובר בהפרת הסיכום שהתקבל באחרונה, לפיו לא ייערכו עבודות מעין אלו בשבת".

"כשר בממשלת ישראל, שכפי שאני מכירך ערכי הדת והמסורת חשובים בעיניך, אבקש אם כן, כי תעשה הכל שעבודות אלו לא ייערכו בימי שבת חלילה", חתם ליצמן את מכתבו.

גם בש"ס הביעו מחאה נגד העבודות הצפויות. ח"כ ינון אזולאי מהמפלגה פנה הערב במכתב לנתניהו ולשרים ישראל כץ וחיים כץ וטען כי בעיתוי הנוכחי של חודש אלול "חודש הרחמים והסליחות" יש למנוע את קיומן. במכתב שנחשף לראשונה בוואלה! NEWS נכתב כי "אין עיתוי מזעזע יותר המעורר שאט נפש, מלהקים גשר בשם 'יהודית' במהלך השבתות של חודש הרחמים והסליחות והימים הנוראים".

אזולאי דרש במכתבו למנוע "הפרת סטטוס קוו על כל המשתמע מכך" והוסיף כי "בהסכם הקואליציוני קיים סעיף הקובע כי יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל".

כזכור, בשנה שעברה איימו החרדים בפירוק הקואליציה בגלל עבודות הרכבת בשבתות. בסופו של דבר התפטר יעקב ליצמן מתפקידו כשר הבריאות, וחזר לממשלה לאחר מכן כסגן שר הבריאות. ליצמן אמר כי הגיש את התפטרותו "בעקבות עבודות חילולי שבת ברכבת ישראל, אתמול וגם בתקופה האחרונה. בכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו, ידענו שזה יסוד הברית בין עם ישראל והקב"ה. לצערי רכבת ישראל עשתה לאחרונה את יום השבת יום השיפוץ הלאומי. כל השיפוצים שלהם ברכבות הם עושים בשבת, שלא לצורך".