היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון, המבקר בירושלים אמר בראיון לרויטרס כי "נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא יוכל להביא לנסיגת כוחות איראניים מסוריה". במסר לאירופה: "הבחירה היא בין לעשות עסקים עם איראן לבין לעשות עסקים עם ארצות הברית"

ממשל טראמפ לא דן באפשרות של הכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן – כך אמר הבוקר (רביעי) היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון, המבקר בירושלים. זאת, בניגוד לדברים שאמר גורם ישראלי בכיר במאי האחרון, לפיהם וושינגטון עשויה להכיר בשלטון ישראל בגולן בתוך חודשים, ולאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כמה פעמים בחודשים האחרונים כי העלה את הנושא מול הממשל האמריקני.

"שמעתי שהרעיון עלה, אך אנחנו לא דנים בכך", ציין בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "אין החלטה על העניין בתוך הממשל האמריקני. כמובן שאנחנו מבינים את הטענה הישראלית לפיה היא סיפחה את רמת הגולן, אנחנו מבינים את עמדתם, אך בשעה זו אין שינוי בעמדה האמריקנית".

בולטון התייחס גם למאמצים האמריקניים להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה, והבהיר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנפגש עם טראמפ ביולי האחרון בהלסינקי, אמר כי מוסקבה לא יכולה לחייב את האיראנים לעזוב את המדינה המשוסעת. "עם זאת, הוא אמר לנו גם כי האינטרסים שלו ושל איראן לאו דווקא עומדים בקנה אחד, כך שאין ספק שנדון עמו על התפקיד שיכול להיות להם (בהוצאת הכוחות האיראנים). אנחנו נראה לאילו הסכמות אנחנו יכולים להגיע עם גורמים אחרים כדי לפתור את המשבר בסוריה, אך התנאי המקדים היחיד מבחינתנו הוא הסגת כל הכוחות האיראניים בחזרה לאיראן".

הוא ציין כי לוושינגטון יש יתרון בשיחותיה עם מוסקבה בגלל ש"הרוסים תקועים שם כרגע". לדבריו, "אני לא חושב שהם רוצים להישאר שם. אני סבור שהפעילות הדיפלומטית שלהם באירופה מצביעה על כך שהם רוצים למצוטא מישהו אחר כדי שיישא בעלות שיקום סוריה. ייתכן שהם יצליחו בכך, וייתכן שלא".

בולטון הדגיש גם כי הסנקציות שהטילה ארצות הברית על איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין היו יעילות יותר מהצפוי. "אהיה ברור, ההטלה מחדש של הסנקציות כבר משפיעה על הכלכלה האיראנית ועל דעת הקהל בתוך איראן", אמר. במקביל, התייחס לנוכחות האיראנית באזור, ואמר: "הפעילות של איראן באזור ממשיכה להיות לוחמנית – מה שהם עושים בעיראק, מה שהם עושים בסוריה, מה שהם עושים עם חיזבאללה בלבנון, מהכ שהם עושים בתימן, מה שהם מאיימים לעשות במצרי הורמוז.

על הביקורת האירופית על הסנקציות אמר: "אנו מקווים שהאירופים יבינו את מה שהעסקים ברחבי היבשת כבר מבינים, שהבחירה בין עסקים עם איראן לעסקים עם ארצות הברית ברורה".