וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁ: שר התחבורה ישראל כץ הורה לחברת נתיבי איילון להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ הודיע הבוקר כי הורה לחברת נתיבי איילון, המבצעת את פרויקט הקמת גשר יהודית עבור עיריית תל אביב – יפו, להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם.

בהודעת משרד התחבורה נמסר כי ההודעה של עיריית תל אביב – יפו שפורסמה אתמול באמצעות חברת "נתיבי איילון" על הקמת גשר יהודית וסגירת ציר נתיבי איילון לתנועה במהלך ששה סופי שבוע, לצורך ביצוע העבודות, היא הודעה מקוממת ומיותרת. לדברי השר כ"ץ גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע.

מחברת נתיבי איילון נמסר: "אנו פועלים בהתאם להנחיות משרד התחבורה, ונבחן החלופות".

סגן שר הבריאות ח״כ יעקב ליצמן מסר כי “אני מברך את שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ שגילה אחריות ציבורית ומנע פגיעה מיותרת בסטטוס קוו ובמסורת ישראל. לאורך כל הדורות שמירת שבת הינה ערך עליון כיום המנוחה הלאומי. ביטול העבודות בשבת בגשר יהודית הינו צעד ערכי מבורך שמבטא שיקול דעת נכון, על פני התגרות ופגיעה כלפי האוכלוסיה הדתית והמסורתית, שהן רוב הציבור בישראל”.

מטה הבחירות של רון חולדאי ותל אביב 1 מסרו כי ״החלטת שר התחבורה היא שערורייה. סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה בשבת. הנחתי את הלשכה המשפטת לבדוק עתירה לבגץ בנושא. כמו בהחלטה על סגירת המרכולים בשבת זהו חלק מנסיון לשנות את צביון המדינה והעיר".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד בתגובה להקפאת עבודות הגשר בשבת: "החרדים, השליטים האמיתיים של הממשלה הזו, הורו לנתניהו להקפיא את העבודות בנתיבי איילון. אז נתניהו כמובן ציית והקפיא, ואנחנו נעמוד שוב בפקקים מטורפים. הממשלה היחידה שלא נכנעה לכל גחמה שלהם, היתה זו שאנחנו הקמנו. הממשלה היחידה שלא תכנע להם בעתיד, היא זו שאנחנו נקים."

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "‏לנתניהו לא אכפת שנתייבש בפקקים. רק מי שלא איכפת לו מהציבור – יכול להיכנע כל כך מהר. לא אכפת לו שתתייבשו בפקקים. התרגלנו להתייבש בהמתנה אינסופית בחדרי מיון, בתורים הארוכים ללשכות של משרד הפנים, בתור של חודשים לטסט. ניתוק הוא המחיר של 10 שנים בתפקיד".

השר חיים כץ אמר בראיון לרדיו 103: "אני שומע לראשונה שישראל כץ מבטל את העבודות בשבת על הגשר באיילון, זכותו, זה פרויקט של משרד התחבורה… אם הוא יכול לסדר את העבודות באמצע השבוע ללא פקקים, אז בבקשה". השר ‎אורי אריאל אמר כי "השר ‎כץ נוהג נכון כשהוא מבטל את העבודות על גשר יהודית באיילון בשבת".

ח"כ סמוטריץ אמר כי "אני מברך את שר התחבורה על הנחייתו לביטול העבודות בתל אביב בשבת. החלטה נכונה ומתבקשת מאופיה היהודי של מדינת ישראל. אפשר וצריך לבנות ולפתח אבל בלי להפנות עורף לערכי היסוד הבסיסיים של המדינה".

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1041938