מצד אחד: נתניהו היה מעורב בעצירת העבודות לבניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון בשבת. מצד שני: בלשכתו אומרים הערב כי "לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע". בתווך: המפלגות החרדיות שחוששות שרה"מ שוב ייכנע ללחץ התקשורתי

משבר השבת: ראש הממשלה בנימין נתניהו היה מעורב בעצירת העבודות לבניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון בשבת – כך דווח הערב ב'כאן'. ע"פ הדיווח, נתניהו הבהיר שהוא לא מעונין במשבר נוסף עם החרדים, ולפיכך הורה על עצירת העבודות.

אלא שבמקביל טרחו בלשכת ראש הממשלה להבהיר הערב כי "לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע". המשמעות: ראש הממשלה מפנה גב לשר ישראל כץ ולמפלגות החרדיות, או לפחות מכשיר את הקרקע לכך.

לפי שעה יתכן שנתניהו יציג מתווה חלופי להקמת הגשר, אך במערכת הפוליטית מעריכים שקיים תרחיש שבו נתניהו יכנע לחלוטין ללחץ התקשורתי בענין ויורה על קיום העבודות בשבת.

הצביעות: מזדעקים נגד השבת, שותקים כאשר סוגרים את העיר למצעדים


מוקדם יותר דיווחנו כי החלטת שר התחבורה ישראל כץ לבטל את העבודות המתוכננות בעיר תל אביב תוך חילול קדושת השבת, מעוררת סערה במערכת הפוליטית, כשגם חברי כנסת מהקואליציה, ממפלגת ישראל ביתנו, הצטרפו למחאה נגדו, מחאה אותה הגדירו גורמים חרדים כצביעות בשל העובדה שכבישים רבים בעיר ללא הפסקה נסגרים כל העת לטובת מירוצים ומצעדים שונים, ואיש אינו מתלונן על הפקקים הנגרמים כתוצאה מכך.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו בכנסת, ח"כ רוברט אילטוב אמר כי "בליכוד נמצאים כבר עמוק בתוך הפריימריז והשיקולים הם לאו דווקא לטובת הציבור. לא ברור מדוע שר התחבורה, ישראל כץ, נכנע פעם אחר פעם לתכתיבים של המפלגות החרדיות, והציבור החילוני, שעובד קשה מהבוקר עד הלילה והולך לסבול קשות כתוצאה מהעבודות באמצע השבוע ולא בשבת".

ח"כ עודד פורר, אף הוא ממפלגתו של ליברמן אמר בתגובה: "ראש הממשלה חייב לעצור את הטירוף הזה. השר כץ החליט לפגוע באחד מעורקי התחבורה העמוסים ביותר במדינת ישראל בשביל לקרוץ לאגף החרדי בליכוד. צריך להזכיר לשר כץ שהוא שר התחבורה של מדינת ישראל ולא שר התחבורה של אגודת ישראל.

"אני קורא לשר כץ לחזור בו מהכניעה לכפייה החרדית ולאפשר את ביצוע העבודות החיוניות במינימום הפרעה לכלל הציבור כפי שתוכנן לכתחילה", הוסיף פורר. "מדובר בגשר במרכז תל אביב ולא בכביש באמצע בני ברק. הליכוד חייב לחזור לתלם ולעיקרון של חייה ותן לחיות".

מנגד, שרת התרבות מירי רגב העניקה גיבוי פומבי להחלטתו של השר כץ כאשר אמרה בריאיון לאולפן ynet שהוא קיבל "החלטה נכונה וראויה". לדבריה, לא מדובר בכניעה למפלגות החרדיות: "אני חושבת שמדובר פה בהבנה של צרכים של אנשים דתיים שגרים כאן במדינה הזאת, מדינה יהודית, שחיים פה גם חרדים, מגיע גם להתחשב בדעות שלהם".

עוד אמרה: "אני מזכירה לכם שיום השבת הוא גם יום מנוחה של מדינת ישראל. ואנחנו צריכים לשמור על יום המנוחה הסוציאלי הזה. לא רק בהיבטים הדתיים, שיש כאלה שרוצים לשמור על שבת בהיבט הדתי ואנחנו מכבדים את זה, יש כאלה שרוצים בעצם שיהיה להם יום מנוחה יחיד בשבוע והוא יום השבת. ואם אפשר להגיע להבנות שכולם נהנים מהן, אני חושבת שכך נכון לפעול".

שר התחבורה הורה להקפיא את העבודות המתוכננות לשבת בגשר איילון