ראש הממשלה נאם באנדרטה לזכר 70,000 יהודי וילנה שנטבחו בשואה, אך נמנע מלהזכיר את חלקם של האנטישמיים המקומיים בזוועה. לפיד: "החרפה נמשכת. גם בליטא נתניהו נאם בלי להזכיר את מעורבות הליטאים ברצח היהודים בשואה"

במסגרת ביקורו בליטא, נשא ראש הממשלה דברים באנדרטה לזכרם של שבעים אלף יהודי וילנה שנרצחו בשואה. "כ-70,000 יהודים נרצחו בדם קר בידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם, ו-30,000 לא-יהודים נרצחו גם הם. בסך הכול, 200,000 יהודים נרצחו כאן ובמקומות אחרים ברחבי ליטא, 95% מהיהודים שחיו במדינה הזו. היום אנו מצדיעים גם לגבורה של אותם ליטאים שבשונה ממשתפי הפעולה, סיכנו את חייהם ואת חיי בני משפחותיהם והפגינו לא רק גבורה אישית, אך גם את הגבורה הגדולה מכול, סיכון משפחותיהם. הם הצילו יהודים רבים. היו 900 חסידי אומות עולם כאלה. תמיד נכבד את זכרם", אמר נתניהו.

העובדה שנתניהו נמנע במכוון – כנראה בשל אינטרסים דיפלומטיים כאלה ואחרים – מלהזכיר את חלקם המכריע של האנטישמים המקומיים בזוועה, מקוממת עליו את האופוזיציה.

"החרפה נמשכת. גם בליטא נתניהו נאם בלי להזכיר את מעורבות הליטאים ברצח היהודים בשואה והניסיונות של ממשלתם למחוק את העבר", מסר ח"כ יאיר לפיד.

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "נראה שנתניהו שכח מה זה להיות ישראלי ויהודי ובביקור בליטא הוא אינו מזכיר את חלקו הקשה של העם הליטאי בשיתוף פעולה ברצח היהודים. נתניהו גם שכח להזכיר את מכחישי השואה שפועלים שם גם היום. נראה שהמטרה מקדשת את האמצעים עבור נתניהו גם במחיר הפקרת זיכרון השואה. הכל כדי לתקוע טריז במלחמתו באיגוד האירופי. אני דורשת מנתניהו להפסיק להשתמש בשואת העם היהודי כדי להפחיד ולהפעיל לחץ לנוחיותו ומטרותיו. המטרה אינה מקדשת את האמצעים ועל קשרים של נתניהו עם משטרים מכחישי שואה ושתיקותיו המביכות אין לכפר".