שר ההגנה האיראני חתם עם מקבילו הסורי על הסכם לשיתוף פעולה צבאי לפיו טהרן תשקם את הצבא הסורי שנפגע במהלך מלחמת האזרחים. "נוכחות הכוחות האיראניים בסוריה היא על פי בקשה מדמשק". אם ה' לא ישמור עיר

איראן חתמה היום (שני) על הסכם לשיתוף פעולה צבאי עם סוריה שקובע כי טהרן תתגייס לשקם את צבא אסד והתעשיות הצבאיות שלו, שספגו נזקים כבדים במהלך מלחמת האזרחים במדינה. 

על ההסכם חתמו שר ההגנה האיראני הגנרל אמיר חתאמי ועמיתו הסורי. בבסיסו עומד סעיף של שיתוף פעולה הדוק בין המדינות, שקובע במפורש שטהרן תסייע ותשתתף בפועל בבנייה מחודשת של צבא אסד – כולל מערך הטילים. 

בישראל, שקיוו להרחיק את האיראניים מהגבול ובאופן רשמי אף דרשו להוציא לחלוטין את הכוחות האיראניים, ייאלצו להתמודד כעת עם מציאות מורכבות בהרבה. בנוסף, הצבא האיראני ייטמע בתוך הצבא הסורי וישראל תתקשה יותר לתוקפם.

בראיון ל"אל מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, אמר השר האיראני: "חתמנו הסכם עם סוריה, הסעיף החשוב ביותר בו הוא בנייה מחדש של הכוחות הצבאיים במדינה. באמצעות הסכם זה, סללנו את הדרך להקמתן מחדש של התעשיות הביטחוניות הסוריות. המלחמה העולמית נגד סוריה עוד לא הסתיימה".

חתאמי הוסיף כי "ציר ההתנגדות מוכן וערוך תמיד להגיב על כל תקיפה נגד סוריה. נוכחות הכוחות האיראניים בסוריה היא על פי בקשה מדמשק, ואין לשום מדינה שלישית זכות להביע דעה על הנוכחות הזו".
 
לגבי היחסים של איראן עם רוסיה אמר חתאמי: "היה לנו שיתוף פעולה טוב עם רוסיה בעבר, אבל עכשיו זה רק משתפר". 

"ממשלת סוריה לא תאפשר לאף אחד לתקוף אותה מבלי שתהיה לכך תגובה, לממשלת סוריה שמורה הזכות להגיב לכל תקיפה שתהיה, כפי שהיה בהתקפות בעבר. ממשלת סוריה ובנות בריתה מוכנות להגיב לכל תקיפה. יחסי איראן-סוריה מעולם לא היו כל כך קרובים וחבריים, וגם שיתוף הפעולה חזק מתמיד".