המשלוחים כוללים גם אמצעים ליצור נשק מדוייק במפעלים שהוקמו ע"י איראן בלבנון. אתמול הזהיר אלוף פיקוד הצפון את ארגון הטרור הלבנוני: "על כל קילו חומר נפץ לא מדויק שישוגר לישראל יעופו טונות של חומר נפץ מדויק על יעדים של חיזבאללה"

פעולות התבססות בכל הזירות: רשת 'פוקס' מדווחת מפי מקורות מודיעין אמריקניים כי איראן מעבירה נשק מתקדם לחיזבאללה לא רק באמצעות "שיטות משלוח קלאסיות" אלא גם באמצעות מטוסי נוסעים.

ע"פ הדיווח, במספר הזדמנויות בחודש האחרון הועברו בדרך זו אמצעי לחימה הכוללים נשק מתקדם ואמצעי ייצור ופיתוח טילים מדוייקים במפעלים שהקימה איראן בלבנון. "המטוסים טסו במסלול לא שגרתי, כולל עצירת ביניים בדמשק", כך בדיווח.

העברת טילים מאיראן לעיראק? "לא מגבילים את עצמו לפעול רק בסוריה"


כזכור, אלוף פיקוד צפון, האלוף יואל סטריק התייחס אתמול בוועידת המשפיעים של 'חדשות 2' לשינויים שחלו בגזרה הצפונית, למצב המורכב בסוריה וליכולות של חיזבאללה. "אנחנו מ-2006 משקיעים בכוח המחץ היבשתי שלנו, ביכולות האוויריות וההגנתיות. אם זה יגיע לכדי מפגש, חיזבאללה ירגיש את נחת זרוענו. זו לא תהיה מלחמת לבנון השלישית, אלא אני מקווה – מלחמת הצפון האחרונה", אמר סטריק.

עם זאת, הוסיף כי הוא מקווה שלא נגיע למצב של מלחמה אך הסתייג והוסיף כי קיים סיכוי להתלקחות בגזרה הצפונית. "על כל קילו חומר נפץ לא מדויק שיעוף על מדינת ישראל, יעופו טונות של חומר נפץ מדויק על יעדים של חיזבאללה", איים סטריק. לגבי חסינותו של העורף הישראלי אמר כי "העורף איתן, הוא לא בלתי פגיע אבל אני סבור שהוא יחטוף ונוכל להפרעה התפקודית". בנוסף, אמר סטריק כי במערכה הבאה, במידה ותתרחש, צה"ל יתקוף גם תשתיות על אדמת לבנון המשמשות את ארגון חיזבאללה.

עוד התייחס ליכולות האירניות באזור. "יש להם הרבה פחות ממה שתכננו שיהיה להם, כולם זוכרים את הבוקר של ה-10 בפברואר שאיבדנו מטוס וביצענו שורה של פעולות לאחר מכן. האירנים התכוונו להגיב מיד, בפועל לקח להם שלושה שבועות שלימדו על הפער בין הדיבורים לבין היכולות. כדי לפגוע בישראל צריך יכולת".

בנוסף רמז האלוף סטריק על הגורמים העומדים מאחורי ההפצצות בסוריה בחודשים האחרונים. "זה לא סוד שמדינת ישראל פועלת על מנת להגן על האינטרסים שלה שלא תהיה התבססות אירנית בסוריה. כדי להשיג את זה אנחנו פועלים כל לילה".

גם הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף במיל' גבי אשכנזי התייחס לנעשה בגבול הצפון "ההתפתחות לא בהכרח לטובתנו, אם בעזה יש מוגלה, בסוריה יש סרטן ממאיר, המדיניות שלא לאפשר לאיראנים לבנות תשתית נגד מדינת ישראל על אדמת סוריה היא נכונה, לא פשוטה. יכול להיות שנגיע לכלל עימות כולל, מעדיף לטפל בזה בשלב המוקדם במקום להתעורר לאיום יותר גדול בצפון".