'דה מרקר': מדיונים פנימיים שנערכים במשרדי הממשלה עולה כי מנגנון ההגרלות שעליו מתבססת תוכנית הדגל הממשלתית בתחום הדיור - אינו חוקי. החשש: המדינה חשופה לתביעות מצד מפסידי ההגרלות. ח"כ פולקמן מתעקש: "פייק ניוז"

"מנגנון ההגרלות שעליו מתבססת תוכנית הדגל הממשלתית בתחום הדיור, מחיר למשתכן, אינו חוקי": זו השורה התחתונה העולה מתחקיר שפורסם הבוקר בעיתון 'דה מרקר'.

לפי חוק העונשין הישראלי לא ניתן לבצע הגרלות אלא בהיתר, והיתר כזה לא התקבל מעולם. ע"פ הדיווח, מאז שהתברר הענין הזה נערכו מספר דיונים בהולים במשרדי הממשלה השונים, בדגש על הפנים והאוצר, בניסיון למנוע תרחיש של תביעות ענק מצד מפסידי ההגרלות והעמדתה של כל התוכנית בסיכון.

עורכת הנדל"ן של דה מרקר, יעל דראל, הרחיבה בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' על הבעייתיות המשפטית: "הגרלות הדירות הפכו לפופולריות גם בקרב עיריית תל אביב וחברות נדל"ן פרטיות. לאחרונה חברת גינדי ביקשה לבצע הגרלה ופנתה למדינה להיתר. במשרד המשפטים החליטו לצלול שוב לעומק הסוגיה ולשנות את עמדתם כבר לפני מספר חודשים בטענה שאכן נדרש היתר מיוחד לביצוע הגרלות מסוג זה. המשמעות הקונקרטית היא שההגרלה האחרונה של תוכנית מחיר למשתכן, שהתקיימה בחודש יולי, התקיימה אחרי החלטת משרד משפטים. זו מבוכה גדולה ואנחנו מקווים שלא ייקחו לאף אחד את הדירות בהם זכו. זו מבוכה לתוכנית הדגל של משה כחלון ומפלגת 'כולנו'. כששאלנו את משרד המשפטים בנושא הגיבו לנו שזו הפעם הראשונה שהם ידעו שההנחיה השתנתה. הם אפילו לא קיבלו הוראה בנושא. ממש קרקס".

מוזס תוקף את תכנית הדגל של שר האוצר: תכנית מחיר למשתכן איננה מוצלחת


לפי שעה נראה כי בסופו של דבר יימצא פתרון בדמות הכשרה רטרואקטיבית של ההגרלות, אולם עצם הסאגה גורמת מבוכה רבה לכחלון ואנשיו שנשכבו על הגדר למען התוכנית חרף הביקורות השונות נגדה.

ח"כ רועי פולקמן אמר בתגובה לתחקיר:"אני מכבד את עיתון 'דה מרקר' ואת הכתבת אך כל הסיפור הזה הוא פייק ניוז. אם היו מצליבים מעט את העובדות היו מגלים שאין שום דבר בדברים שפורסמו. עשיתי קצת שיעורי בית לפני הריאיון ואני יכול לומר בביטחון שאין חוות דעת על כך שמשהו לא היה תקין במחיר למשתכן".

בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוא הוסיף: "השר כחלון טיפל במהלך, והדיון בחוק העונשין התעסק בהגרלות ממכרות מסוג זה בלבד. השיטה שקיימת כיום היא הנהוגה במדינת ישראל ואין פרשנות לכך שהיא אסורה. גם משרד המשפטים לא טען את הדברים הללו. אני מעריך את העיתונאית יעל דראל אך בסיפור הזה אין כל אישיו".

'מחיר למשתכן': מה הסיכוי שלכם לזכות בדירה בבית שמש?