על פי דיווח של מגזין 'פוריין פוליסי' ישראל חימשה ומימנה בחשאי ארגוני מורדים שסייעו בלחימה בכוחות הפרו-איראניים ובדאעש. לפי הדיווח, ישראל אף שילמה משכורות ללוחמים ושילמה 75 דולר לחודש לכל לוחם


מה עוד הסתתר שם? צפו בצה"ל מעביר סיוע הומניטרי לפליטים בסוריה

ישראל חימשה ומימנה בחשאי לפחות 12 ארגוני מורדים בדרום סוריה, ואלו סייעו בשנים האחרונות למנוע מלוחמים פרו-איראניים ומאנשי דאעש להתבסס סמוך לגבול. כך פורסם היום (חמישי) במגזין "פוריין פוליסי", שמבסס את דבריו על יותר מ-24 מפקדים ולוחמים מאותם ארגוני מורדים.

העברות הנשק מישראל למורדים, שהסתיימו לפי הדיווח בחודש יולי השנה, כללו רובי סער, מקלעים, משגרי פצמ"רים וכלי רכב. לפי הדיווח, הנשק הועבר דרך שלושה שערים בגבול סוריה – אותם המעברים ששימשו את ישראל להעברת סיוע הומניטרי לתושבי דרום סוריה בשנות מלחמת האזרחים.

לפי הדיווח במגזין האמריקני, ישראל אף שילמה משכורות ללוחמים ושילמה 75 דולר לחודש לכל לוחם. לפי המורדים ועיתונאים מקומיים, ישראל גם העבירה להם סכום כסף נוסף, שבאמצעותו קנו הארגונים נשק בשוק השחור בסוריה.

על פי ההערכות, התשלומים והסיוע שישראל קיבלה לכאורה, יצרו ציפייה בקרב הארגונים לפיה האחרונה תתערב עם כוחות אסד יתקדמו לעבר דרום סוריה. אולם על פי הדיווח, כשישראל לא עשתה זאת בקיץ האחרון, הארגונים חשו נבגדים. "זה לקח שלא נשכח לעולם לגבי ישראל", אמר לוחם באחת מהקבוצות הללו למגזין. "לא אכפת לה מהאנשים. לא אכפת לה מהאנושות. כל מה שחשוב לה זה האינטרסים שלה".

בצה"ל אישרו לאחרונה כי בשנים האחרונות הועבר סיוע הומניטרי למורדים המתונים בסוריה, ובו גם ציוד רפואי שהועבר למי שבישראל מכנים "בני המקום" – התושבים הסונים של הכפרים הסוריים ברמת הגולן. פרויקט השכנות הטובה ההומניטארי הסתיים ובפעם הראשונה בצה"ל מודים כי מאז החלה מלחמת האזרחים, צה"ל העביר לא רק סיוע הומניטארי, אלא גם נשק קל וכדורים לאזרחים סורים להגן על עצמם.