הדיל הסודי של ש"ס והליכוד – מיליארד ש"ח לדיור הציבורי

התמורה לתמיכת ש"ס בקיצוצים: הדיל הסודי של ש"ס והליכוד - מיליארד שקלים להגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי

אמש נחשף כי התמיכה של ש"ס בקיצוצים ובגזירות, שאושרו בכנסת, הושגה בעקבות סיכום בין ש"ס למשרד האוצר, להעברת סכום נוסף של כמיליארד שקלים לפרויקטים של דיור ציבורי ופיתוח תשתיות לבנייה. ש"ס והאוצר סיכמו ביניהם בעת השגת ההסכמות כי פרטי הסיכום לא יפורסמו עד לאחר ההצבעה במליאת הכנסת על הגזירות. באוצר אישרו את הסיכום עם ש"ס.

מפרטי ההסכם שנחשף אמש, עולה כי "משרד הבינוי והשיכון יפעל להגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי בהיקף של כֿ260 מיליון שקל (כשהכסף יבוא מהחברות הממשלתיות עמידר, עמיגור, שקמונה)". בנוסף, סוכם על הקדמת המימון לעבודות פיתוח שהמשרד מבצע באזורי הביקוש (גדרהֿחדרה), בהיקף של 750 מיליון שקל להאצת בנייה. כבר בעתיד הקרוב יוקצו כֿ200 מיליון שקל לעבודות פיתוח במודיעין, עבודות שעלֿפי גורמים במשרד השיכון יקצרו את זמן בניית הבתים בכֿ10 חודשים.

750 מיליון השקל שמיועדים להאצת הבנייה יגיעו מקופת הפיתוח של המדינה, 260 מיליון השקל הנוספים יגיעו מקופות הפירוק של חברת פרזות וכן מחברת חלמיש. הדיל שהושג להעברת הכסף למשרד השיכון הוסתר מסיעת ישראל ביתנו, כדי שזו לא תדרוש הטבות נוספות בתמורה להצבעתה בכנסת בעד הגזירות. גורם בכיר באוצר אישר כי הכוונה הייתה לשמור על העסקה בשקט, כדי לא להגדיל עוד את הדרישות של השותפות הקואליציונית, ובראשן ישראל ביתנו, שהסתפקה רק בעשרות מיליונים תמורת תמיכתה בקיצוצים.

כפי שפורסם, שלשום אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הגזירות הכלכליות. 28 חברי כנסת תמכו בקיצוצים, 16 התנגדו. לאחר אישור הגזירות והקיצוצים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי "אישרנו צעדים שימנעו מאיתנו להיכנס לגירעונות ענק, במטרה לשמור על הכלכלה הישראלית ועל מקומות העבודה של האזרחים בישראל".

שר האוצר יובל שטייניץ אמר בעקבות ההצבעה כי "אני מברך על ההחלטה האמיצה והאחראית שהתקבלה כאן. אנחנו נביא את התקציב לממשלה עוד לפני ראש השנה". לפי ההצעה שאושרה במליאה, מס הכנסה יועלה באחוז אחד על הכנסות החל מדרגת המס הרביעית — משכר של 14,000 שקל ומעלה, יוטל מס יסף על הכנסה שנתית מעל 800 אלף שקל ויוגדל מס המעסיקים על חלק השכר שעולה על 60 אחוז מהשכר הממוצע במשק.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו