Yonatan Sindel/Flash90

ואלו הם אנשי השנה שלי לשנת ה'תשע"ח / שלומי סגל

אנשי השנה שלי לשנת ה'תשע"ח, אינם פוליטיקאים וברובם אינם מוכרים. אנשים אנונימיים הם, בעלי שמות, בעלי משפחות, מוכרים רק לסובבים אותם. הם אנשי השנה שלי לשנת ה'תשע"ח, ובאותה מידה יכולים הם להיות אנשי השנה של כל שנה שתבחרו

כתבות נוספות בנושא:

אין עתיד: יו"ר הקואליציה תערוק מהמפלגה של בנט ללפיד?
מי מנסה לסכסך בתוך הליכוד? התשובה המפתיעה של הח"כ המככב בסקר
הרמב"ם היומי • הלכות איסורי מזבח פרק ה' • צפו
סוף סוף זה קורה: במוצ"ש הקרוב - ישראל עוברת לשעון חורף
 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • מתמודדים עם בעיה רפואית? מגיע לכם כסף! / מתמודדים עם מגבלה נפשית? מגיע לכם כסף!

  תוכן מקודם

 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

מנהג נפוץ הוא בקרב עורכי החדשות לבחור בפתיחת כל שנה את האנשים שעשו את השנה החולפת. חשבתי רבות מי הם האנשים ששינו לטובה את שנת ה'תשע"ח, והחלטתי: הפעם לא נבחר שוב באותו פוליטיקאי ובאותו איש ציבור שהצליח לייחצ"ן עצמו טוב מעמיתיו, בלי לזלזל חלילה בפעילותיהם הברוכות של שלוחי דרבנן ושלוחי דידן.

אנשי השנה שלי לסיכום שנת ה'תשע"ח, הם גם אנשי השנה של כל השנים שחלפו מאז מתן תורה עד היום, וימשיכו להיות אנשי השנה גם בשנים הבאות. הדוגמאות אולי ישתנו, אך לומדי התורה ומוקיריה, יחד עם גומלי החסדים שבכל דור ודור, הם אלו שבלעדיהם לא היה העולם קיים. אין מוקדם ומאוחר בתורה, והנה שלושת הבחירות שלי בסדר אקראי:

"אִם לֹא בְרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה חֻקּוֹת שָׁמַיִם וָאָרֶץ לֹא שָׂמְתִּי". עשרות אלפי בחורי הישיבות ואברכי הכוללים היושבים בהיכלי הישיבות, בכוללים, בבתי המדרשות ובכל מקום של תורה, שקועים בדלי"ת אמותיה של הלכה, צוללים בים התלמוד ועסוקים בהוויות אביי ורבא, תוך ניתוק מוחלט מהנעשה בעולם החומרי מחוץ לדלתות תיבת הנוח בו הם שרויים, המגין עליהם מהיסחפות אחר הבלי העולם הזה.

Nati Shohat/Flash90

פוסקים שופטי בג"ץ כי התיקון החוקתי המאפשר להם להמשיך ולעסוק בתורתנו הקדושה ללא הפרעה של שלטונות הצבא, והם אינם יודעים מאומה על מה המהומה. גזירות לפיד נחקקו ובוטלו, והם עסוקים בשלהם. איתני הטבע פוגעים באיים, האדמה רועדת, מנהיגי העולם מתעמתים ואלו על אלו מאיימים – אך כך זה אינו חוצה את סף דלתות בית המדרש. קיבלו הם על עצמם עול מלכות, ויורידו מהם עול דרך ארץ.

"יָפֶה תַלְמוּד תּוֹרָה עִם דֶּרֶךְ אֶרֶץ, שֶׁיְּגִיעַת שְׁנֵיהֶם מְשַׁכַּחַת עָוֹן". הנסיבות הובילו אותם לעזוב את הכולל ולצאת לשוק העבודה. אך באהבתה ישגו תמיד, לא ירפו הם ולא יוותרו על השיעור דף היומי לפני יציאתם לעבודת יומם ולעסקי פרנסתם, ובשעות הערב, יצטרפו לאחד מהעשרות הכוללים לחרדים העובדים שהוקמו בשנים האחרונות. ובהם נהגה יומם ולילה.

yaakov Naumi/Flash90

גם כאשר טרודים הם במלאכתם, לא יוותרו על הלבוש המאפיין את הציבור החרדי, יזכרו את כללי ההלכה על משא ומתן באמונה ואת זמנם הפנוי ינצלו לעוד אימרה חסידית ולכמה פרקי תהילים. הם אומנם יצאו לפרנס את משפחתם, אך מגדר "בני תורה" במהותם והתנהגותם לא יצאו. את שמותיהם תמצאו ברשימת התורמים למוסדות התורה ובשבתות ובחגים – לא ייפקדו מקומותיהם בבתי המדרשות, שם ישלימו את שעות לימודיהם.

"עַל שְׁלשָׁה דְבָרִים הָעוֹלָם עוֹמֵד… וְעַל גְּמִילוּת חֲסָדִים". אלפי המתנדבים בארגוני החסד הגדולים, זוכים להכרה ולהוקרה בכל הזדמנות. אך גומלי החסד הרבים מסתובבים בינינו ואין איש שם אל ליבו. אברך הכולל שהלך שקוע עם ספרו בידו, עצר במהלך הליכתו המהירה אל בית המדרש על מנת להעביר את הילד הקטן שעמד בצד הכביש והמתין לאיש מבוגר.

Nati Shohat /Flash90

ההוא שסייע לאישה המבוגרת לסחוב את הקנייה הביתה, ההיא שעזרה לרעותה לקפל את העגלה ולהכניסה אל תא המטען של האוטובוס, הבחור שפינה את מקומו לאיש המבוגר ממנו, מי שאפשר לממהרים ממנו לעקוף אותו בתור. זה שאסף טרמפיסטים וההוא שניגש להגיד תודה לבחור בר-המצווה שניגש לראשונה לעמוד התפילה ועודד את רוחו. אתם, ושאר אוספי המצוות המתגלגלות בקרנות הזווית – אתם אנשי השנה שלי.

אם הגעתם עד לכאן והטקסט נראה לכם מוכר – אתם לא טועים. את הטור פרסמתי במקור כאן שנה שעברה. אך מה לעשות כי אנשי השנה שלי לא השתנו, ואם להשוות בין הנעשה בביצה הפוליטית לבין אלו שהזכרתי בטור זה, ההערכה אל האחרונים וההבנה כי אלו הם הראויים לתואר אנשי השנה רק הולכים וגדלים?

כתבות קשורות

אין עתיד: יו"ר הקואליציה תערוק מהמפלגה של בנט ללפיד?
מי מנסה לסכסך בתוך הליכוד? התשובה המפתיעה של הח"כ המככב בסקר
הרמב"ם היומי • הלכות איסורי מזבח פרק ה' • צפו
סוף סוף זה קורה: במוצ"ש הקרוב - ישראל עוברת לשעון חורף
"מוסיפה חטא על פשע": סמוטריץ' חושף את השיטה של איילת שקד
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
אלקין חושף: מה היה בשקית שהחזיק בעת פגישת פוטין-בנט?
האדמו"ר מויז'ניץ בדאבוס שווייץ • תיעוד
שדרות: כך הצליחו הגנבים הבדואים לגנוב את הכספומט • צפו
תיעוד: החתונה הגדולה ביותר בתולדות איחוד האמירויות
הושלמה בניית האוהל על מצבת הרה"ק רבי אהרן מקופין זי"ע
מזכ"ל סבא"א: "חוששים שאיראן תשיג יכולות גרעיניות דומות לצפון קוריאה"
התלמידים מתל אביב התברכו אצל גדולי ישראל בבני ברק • גלריה
האדמו"ר מצאנז זוועהיל נשא דרשה בישיבה קטנה צאנז קלויזענבורג בורו פארק
מבחן וחלוקת פרסים למאות ילדי רשת מוסדות החינוך של מרכז חסידי ויז'ניץ
האדמו''ר מרחמסטריווקא בקידוש לבנה בעיה"ק צפת
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
פרויקטור הקורונה מזהיר: "הופעת הזן יכולה להביא לגל נוסף"

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו