ע"פ כלי תקשורת ערבים, ישראל סירבה בתחילה לשווק את המערכת לסעודים, אך חזרה בה בעקבות לחץ אמריקני. הסעודים זקוקים למערכת בעקבות האיום הארטילרי שמציבים בפניהם המורדים החות'ים המזוהים עם איראן ופועלים בתימן

התחממות נוספת ביחסים בין ישראל לציר הסוני בראשות סעודיה? התקשורת הערבית מדווחת הבוקר כי סעודיה רכשה לאחרונה מישראל מערכת כיפת ברזל בעלות של מיליוני דולרים.

ע"פ הדיווחים השונים, ישראל סירבה בתחילה למכור את המערכת המתקדמת לסעודים, אך חזרה בה בעקבות לחץ אמריקני.

הסעודים זקוקים למערכת ההגנה האווירית בעקבות האתגר הארטילרי שמציבים מבפניהם המורדים החות'ים הפועל בשליחות איראן מתוך שטח תימן.

לא, תודה: לישראל אסור להסתנוור מהחיבוק הסעודי / ד"ר מרדכי קידר


כזכור, על רקע המאבק המשותף בציר השיעי התהדקו מאוד היחסים האסטרטגים בין ישראל לסעודיה בשנים האחרונות.

בראיון נדיר שהעניק לפני מספר חודשים לתקשורת הסעודית התייחס הרמטכ"ל להשפעה האיראנית על המזרח התיכון ואמר: "אפשר לראות שהתוכנית האיראנית היא שליטה על המזרח התיכון מאיראן דרך עיראק ומשם לסוריה וללבנון ובדרך שנייה במפרץ מבחריין אל תימן ועד הים האדום. חייבים למנוע מזה לקרות באזור", אמר הרמטכ"ל, שתיאר את איראן כ"איום האמיתי והגדול ביותר באזור".

הרמטכ"ל האשים במהלך הראיון את איראן כי היא מנסה לשנות את חוקי המשחק באזור באמצעות בניית מפעלי נשק ואספקת נשק מתקדם לארגוני גרילה וטרור באזור. הוא התייחס בכך שהוא רואה תקווה בהצהרות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שאמר שיש צורך בבלימת תוכנית הטילים של איראן והתבססותה בסוריה ובעיראק.

"בדבר הזה יש הסכמה מלאה בינינו לבין סעודיה שמעולם לא הייתה אויב או שנלחמה בנו ואנו נלחמנו בה. בכל הנוגע לציר האיראני, יש הסכמה מלאה בינינו לבינם. השתתפתי במפגש רמטכ"לים בוושינגטון וכששמעתי את הנציג הסעודי מצאתי שהוא תואם לגמרי את מה שאני חושב בכל הנוגע לאיראן".

איזנקוט הפתיע כשאמר שצה"ל מוכן לשתף מידע עם מדינות ערב המתונות, בהן סעודיה. "יש הזדמנות עם הנשיא טראמפ להקים קואליציה בינ"ל חדשה באזור, צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית. אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני כדי להתמודד עם איראן", כך הרמטכ"ל. "אנו מוכנים לשתף מידע אם יש צורך בכך. יש אינטרסים משותפים רבים בינינו לבין סעודיה".

מתימן ועד סוריה: קווים לדמותו של "התמנון האיראני"

מגרש המשחקים של איראן וסעודיה: מי נגד מי בתימן?

"מתחת לפני השטח מתרחשים דברים בין ישראל לסעודיה"

לראשונה: המטוסים מישראל להודו יטוסו מעל שמי סעודיה

המפרץ על סף פיצוץ: שלוחי איראן שיגרו טיל לעבר סעודיה