הכסף יענה את הכל. טראמפ ואבו מאזן. צילום: פלאש 90

ארה"ב הציעה לפלסטינים: 5 מיליארד דולר בתמורה לכניסה למו"מ

הכסף יענה את הכל: על פי דיווח ישראלי ארצות הברית הציעה לפלסטינים חמישה מיליארד דולרים אמריקנים ועוד חמש מהאיחוד האירופי ומדינות המפרץ שישמש להקמת תשתית הפלסטינית שתביא לעצמאותה הכלכלית. התמורה, מו"מ על בסיס התכנית האמריקנית

בזמן שהאמריקאים מנחיתים ללא הרף מכות כלכליות על הפלסטינים, נחשף הגזר האמריקני לפלשתינים. חמישה מיליארד דולרים להקמתה של התשתית הפלסטינית ולבסיס לעצמאות כלכלית, חבילה שתושלם בחבילה בהיקף דומה של מדינות תורמות אחרות כולל מדינות המפרץ. התמורה – חזרה למו"מ על בסיס התכנית שרוקמים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט שליחיו של הנשא טראמפ לאזור. הפרטים נחשפו הערב על ידי דני זקן בעיתון גלובס שמצטטים גורמים דיפלומטיים אמריקנים.

על פי הדיווח, למרות ההתקפות ההדדיות והנתק לכאורה, שומר הממשל על קשר עם אישים פלסטינים בכירים, מקצתם בתפקידים רשמיים כמו ראש הממשלה ראמי חמדאללה, ואחרים שאינם מכהנים בתפקיד כלשהו. הקשרים הללו שימשו להעברת המסר, אשר לפי הדיפלומטים האמריקנים לא הוצג כאולטימטום. המסר כלל לוח זמנים מפורט להתחלת המשא ומתן, ולצדו ועידה בינלאומית של המדינות התורמות שתחל בתכנון העברת הכספים שברובם נועדו לתשתיות וליצירת מסד כלכלי שיאפשר קיום כלכלי פלסטיני כמעט עצמאי והחבילה מפרטת פרוייקטים של תשתית תעשיה וחקלאות על סמך תכניות שמקצתן הוצעו על ידי ישראל כשהמטרה היא יצירת בסיס כלכלי לעצמאות כלכלית ולמשטר מבוסס.

פקיד אמריקני המעורה במהלכים אמר כי המסר ברור, או שיימשכו הסרבנות והברוגז, והרשות כולה תשקע למשבר כלכלי קשה, או שההנהגה הפלסטינית תתעשת, תבוא לדבר, ותקבל בתמורה עצמאות מדינית וכלכלית. הנשיא מוכן לתת גם יותר מהסכום המדובר תמורת פתרון, והוא מאמין כי הדרך הכלכלית, גישת ה"ביזנס", תביא לכך.

גורמים ישראליים בכירים אישרו כי מידע על ההצעה האמריקנית הגיע גם לירושלים, והם מאשרים את נכונות הממשל להשקיע סכומים ניכרים וגדולים מבעבר כדי להבטיח את הצלחת העסקה. עם זאת, הגורמים הטילו ספק באפשרות לקיימה בעידן אבו מאזן. יו"ר הרשות הפלסטינית, לפיהם, עלה על עצים גבוהים מדי והוא יטרפד כל ניסיון כזה. לכן, גם המנהיגים האחרים שרבים מהם לא אוהבים את הקו שנקט היו"ר נגד טראמפ, יעדיפו להמתין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *