מי הוא המועמד המועדף על ארדן ומה אמרו בכירים בליכוד על ההחלטה? • פגישה טעונה הבוקר בין ארדן לאלשיך בו הטיח השר במפכ"ל את שלל הכישלונות של משטרת ישראל בשלוש השנים האחרונות

שעות אחרי החלטת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שלא להאריך בשנה את כהונת רוני אלשיך כמפכ"ל ושלל ההדלפות הפרשנויות וההערכות למה שהוביל להחלטתו בעיצומן. הפרשנים והמקורבים מנסים גם לנחש מי הוא המועמד המועדף על ארדן מבין השלושה – הלוי, ביתן ואדרי.

הדעה הרווחת בקרב הפרשנים היא כי מי שמוביל במירוץ הוא מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי. ב'כאן חדשות' צוטטו מקורבים לארדן שאומרים כי הוא מעוניין למנות את הלוי לתפקיד.

על פי הדיווח גם בכירים בליכוד תמכו במהלך, למרות טענתו של ארדן כי לא עדכן את נתניהו בהחלטתו. בכיר בליכוד צוטט כי "אם ארדן היה מחליט להאריך את כהונת אלשיך הוא היה נעלם מרשימת הליכוד או נאלץ להסתפק בסוף העשרייה השנייה".

השר ארדן אמר הערב בראיון ל'כאן חדשות' כי כהונת המפכ"ל הבא תהיה קצובה מראש לזמן שלא ישתנה. "אני מאמין שזה לא נכון להביא לממשלה דיון בהארכת כהונה, בטח כשמדובר בשומרי סף. לשאלה האם קיבל תגובות מתוך מפלגתו, הליכוד, על ההחלטה, השיב בשלילה וצין כי בהקשר הזה הוא אינו לא מתייחס לתגובות פוליטיות. בראיון ל'חדשות 2' הדף ארדן את הטענות ולפיהן החליט על סיום כהונתו של אלשיך בעקבות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו.

בתוך כך, הערב נחשף ב'חדשות 2' חלקים מהפגישה הבוקר של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן עם המפכ"ל רוני אלשיך בו הודיע לו על סיום כהונתו. הפגישה שעל פי הדיווח הייתה טעונה, התנהלה באווירה נינוחה ומכובדת. ארדן פרט את שורת הכישלונות ונושאים שבהם לדעתו משטרת ישראל נכשלה. בין הנושאים שארדן מנה היו הכישלון במיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי וביקורת על דוברות המשטרה ומינוי יועץ התקשורת החיצוני ליאור חורב. לארדן היה גם ביקורת על התנהלות צמרת המשטרה בעניינו של ניצב רוני ריטמן וכן בעקבות הריאיון ל"עובדה" עם אילנה דיין.