חיילי צה"ל פתחו באש לעבר מחבלים שניסו לחדור את גדר המערכת והשליכו מטען לעבר כוח באזור רפיח שבדרום הרצועה. האירוע לא דווח על ידי דובר צה"ל. במקביל, מצרים מאיימים על חמאס בסגירת מעבר רפיח בתגובה לחידוש האלימות בגבול

כוחות גדולים מאוגדת עזה הוקפצו הלילה למעבר כרם שלום בעקבות תקרית ביטחונית חמורה. מפרטי התקרית עולה כי המטען הושלך לעבר כוח צה"ל באזור רפיח שבדרום רצועת עזה. לוחמים פתחו באש לעבר שלושה מחבלים שאף זוהו זוחלים לעבר גדר המערכת. כזכור, רק אתמול נטרלו לוחמי חיל ההנדסה מטען חבלה שהניחו מחבלים במהלך החג המטען סמוך לגדר המערכת בדרום הרצועה.

בערוץ 20 ציינו כי בחטיבת דובר צה"ל בחרו שלא לדברר את האירוע, כאשר גורם צבאי טען כי לא מדובר באירוע חמור. אולם מנגד, מציאת רובה באזור יהודה ושומרון זכתה להודעת דובר צה"ל עם עלות השחר. הרובה, מסוג M16, נתפס במהלך סריקות של לוחמי צה"ל ומשטרת ישראל לאיתור אמצעי לחימה בלתי חוקיים בכפר יטא שביהודה. חשוד נעצר והממצאים הועברו לידי כוחות הביטחון.

במקביל, מקור ביטחוני ישראלי ששוחח עם אל-מוניטור סיפר כי ישראל העבירה בימים האחרונים לחמאס דרך מצרים אזהרה חמורה, כי אם הפגנות הגדר יתחדשו בהיקף ובעוצמה רבה כפי שהיו בחודשי האביב וטרום שיחות ההסדרה, חמאס ישלם על כך מחיר גבוה. יצוין כי כבר בהפגנות גדר "עממיות" קודמות הועברו לחמאס מסרים, כי אם לא יעצור את האירועים בגבול תשקול ישראל לחדש את מדיניות החיסולים של ראשי התנועה.

לאל-מוניטור נודע מפי מקור ביטחוני ישראלי, כי ראשי המודיעין המצרי שהעבירו לחמאס את מסרי האיום והאזהרה של ישראל, הוסיפו גם איום ברור משלהם – אשר נמסר לבכיר התנועה מוסא אבו מרזוק, הידוע ביחסיו הטובים עם ראשי המודיעין המצרי. אם יישברו עתה כללי המשחק החדשים שהוסדרו פחות או יותר בשבועות האחרונים במאמץ מצרי אדיר, כלומר אם יתחדשו העימותים בגבול עזה-ישראל ומנהיגי התנועה יחממו שוב את הגזרה – מעבר רפיח ייסגר. סגירת המעבר, אשר פתיחתו נתפסה בשעתו כסנונית ראשונה להסרת הסגר, תעביר מסר חד משמעי שכל ההישגים שחמאס התהדר בהשגתם בעקבות הפגנות הגדר, ירדו לטמיון.\

מעבר רפיח נפתח באמצע חודש יוני השנה מתוך כוונה לייצר אווירה נוחה לקידום שיחות ההסדרה עם ישראל. עד אז המצרים נהגו לפתוח את המעבר כמחווה, מדי פעם, לכמה ימים או אפילו כמה שעות, כדי להפחית את הלחץ ולאפשר בעיקר לחולים לצאת לטיפולים רפואיים מחוץ לעזה. מעבר רפיח פתוח לרווחה הוא התגשמות מאווייהם של ראשי חמאס. סגירתו עלולה להוות מכה כבדה שתגביר את המצוקה הנוראה ברצועה.

אזהרות מצרים מעמידות את חמאס בדילמה לא פשוטה. אם מנהיגיו יעצרו את תהלוכות השיבה, העניין הבינלאומי שהצליחו לייצר במצבה של עזה ילך וידעך. משמע, הם יישארו עם הפסקת אש מבלי שהוסר הסגר, כלומר יישארו עם כישלון. אם ידחקו בתושבי הרצועה לצאת ולהפגין במלוא הכוח, להתעמת עם צה"ל ולהבעיר את הגזרה, הם יספגו מהלומות צבאיות מישראל ואולי אפילו חידוש חיסולי מנהיגי התנועה, וגם עימות עם מצרים שיחזיר אותם לנקודת ההתחלה.