הקרב על השבת בבני ברק: היערכות לצעדי מחאה נרחבים

'המודיע', 'המבשר' ו'יתד נאמן' בהתייחסות נרחבת הבוקר לחילול השבת המחפיר באזור בני ברק במסגרת עבודות הרכבת הקלה. מגעים בכל הדרגים להפסקת העבודות, לצד היערכות למחאה נרחבת אם אלה לא ייפסקו

"מחאה חריפה וכאב רב לנוכח המשך חילולי השבת הנעשים בעבודות הרכבת הקלה בבני ברק, תוך רמיסת קדושתה וכבודה של השבת בריש גלי, וזאת חרף התחייבות החברה שלא לחלל את השבת", כך נכתב הבוקר ביומונים החרדים, זאת בעקבות חילול השבת המחפיר עליו דווח בימים האחרונים.

"למרבה החרפה ולמגינת לב תושבי העיר בני ברק וכלל ציבור מוקירי ומכבדי השבת, בשבתות שחלפו ואף בעיצומם של ימי הדין בראש השנה, בוצעו עבודות הרכבת הקלה בבני ברק תוך חילולי שבת וחג חמורים, למרות הסכם חתום של חברת נת"ע עם עיריית בני ברק, האוסר על עבודות אלה בתחומיה בשבתות ובחגים", נאמר עוד.

בדברים שאמר הגאון רבי צבי אודסר שליט"א, ראש ישיבת "עטרת התורה" וחבר ועדת הרבנים למען השבת, ל"יתד נאמן", לאחר חילולי השבת ור"ה, הוא ציין כי "אנו דואגים ומצרים על חילולי השבת ההולכים ומתרחבים, כואב הדבר שבעתיים כאשר חילולי השבת החמורים נעשים בגבולנו. אמנם דין בני ברק כדין תל אביב ועכו, אך הקרבה למחוזותינו מזכירה לנו כי עדיין רבים הם חילולי השבת ברחבי ארה"ק. אנו דורשים שוב מהחברה המבצעת את העבודות לבניית הרכבת הקלה שתפסיק באופן מיידי את חילולי השבת בכל המקומות, כי בנפשנו הדבר".

כאמור, למרות המחאות הרבות, נמשכו העבודות גם בשבת שחלפה. בעקבות כך נעשית פעילות נמרצת למניעת המשך העבודות בשבתות ובמועדים, כשבמקביל מתקיימת היערכות לצעדי מחאה נרחבים אותם תוביל עיריית בני ברק.

כזכור, אמש דיווחנו כי עשרות חרדים הפגינו בליל שבת באתר בעבודות של הרכבת הקלה של נת"ע בגבול בני ברק – פתח תקווה במחאה על העבודות שמתקיימות במקום בסופי השבוע ובחגים.

בדרשת שבת תשובה ע"י גאב"ד בני ברק הגרמי"ל לנדא שליט"א בבית כנסת הגדול בב"ב בפני קהל רב, הביע הרב את כאבו ואת מחאתו על חילול השבת בעבודת "הרכבת הקלה" בפרט בבני ברק העיר המפורסמת בעולם כולו בשמירת השבת, "יש חילוק בין מחלל שבת בצינעא לבין מחלל שבת בפרהסיא, חילול שבת בבני ברק הוא סוג מיוחד של חילול שבת בפרהסיא, דבר שהי' מובן מאליו, בזמן חתימת ההסכם, אשר הוסכם בלי לחץ והפגנות ונחתם ברוח טובה ומתוך הבנה שבבני ברק לא יחללו את השבת".

"ומכאן אנו פונים בבקשה של כל העיר , אל הבעלים החדשים של חב' "דניה סיבוס" , – יהודי שומר תומ"צ – השבת לא נשארת חייבת לא לשומריה ולא למחלליה, כמה בעלי הון גדולים שפרצו את השבת כמו בת"א שילמו ביוקר. ועוד הרבה דוגמאות, אני אינני יודע אם בידך לעצור את חילול השבת, אבל קמי שמיא גליא , ואם זה בידך, קל או קשה, אני פונה אליך בשם עיר התורה והחסידות עשה למנוע את חילול השבת ותזכה לברכת השבת".

בעיתונים החרדים דווח ביום שישי כי "רבנים וראשי הציבור הבהירו, כי הרעיון הנואל להבדיל בין עבודות בחלק העליון של הפרויקט והחלק התחתון – דינו להידחות על הסף. ראשית, איש אינו יכול להסכים ולא תהיה הסכמה, לעבודות בעבי האדמה, בימי שבת קודש וחגי ישראל. גם אם אמת הדבר שהעובדים או חלקם אינם יהודים, זה אינו מתיר את העבודות. תושבי בני ברק, רבני העיר, ואבות העיר וצמרת העיריה, ימשיכו להיאבק עד לסיכול המזימה להמשיך לחלל את השבת בעיר השבת, בני ברק".

העיתונים הוסיפו כי "הדרישה היא שלא יהיו חילולי שבת בפרויקט הכריה כלל וכלל. אם הדרישה לא תיענה, וחלילה וחס יהיו חילולי שבת בשבת הקרובה, בין בחלק העילי ובין במעמקי האדמה – הציבור יצטרך להיערך, ולפעול בכל הדרכים הציבוריות, למניעת חילולי השבת. תושבי בני ברק נחושים שלא להסתפק במחאות, במודעות, בכתבות בעיתונות, והם מתכוונים לפעול בכל דרך ראויה כדי לסכל את הפגיעה בשבת קודש, שנעשית בבוטות ובברוטליות, בלי כל התחשבות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *