ההבנות העדינות בין ירושלים למוסקבה לקראת קריסה? למרות שמערכות ההגנה הסוריות הן אלו שהפילו את מטוס התובלה הרוסי בלטקיה, משרד ההגנה הרוסי מאשים את ישראל באחריות לתקרית: "יצרה במכוון מצב מסוכן"

הפלת מטוס התובלה הרוסי ע"י מערכות ההגנה הסוריות במהלך התקיפה הישראלית בלטקיה מובילה למשבר חריף בין ישראל לרוסיה, משבר שעלול לשים סוף להבנות העדינות ולשת"פ הרגיש בין הצדדים מאז נכנסה רוסיה לקלחת הסורית לפני 3 שנים.

בהודעה תקיפה שפרסם הבוקר משרד ההגנה הרוסי הוא מטיל את האחריות לתקרית על ישראל, תוך שהוא מציין כי "15 אנשי צבא רוסים נהרגו עקב פעולותיה חברות האחריות".

הטענה של הרוסים היא שחיל האוויר הישראלי השתמש במטוס הרוסי כפיתיון עבור מערכות ההגנה הסוריות ש"ינעלו עליו" במקום על מטוסי הקרב שתוקפים את היעדים הסורים-איראניים בלטקיה. הרוסים מביאים כהוכחה לטענתם את העובדה שישראל עדכנה את הגורמים הרלוונטים בתקיפה דקה בלבד לפני שהיא יצאה לפועל, פרק זמן נמוך משמעותית מהמקובל בין הצדדים.

"רוסיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב בהתאם לפעולותיה העוינות של ישראל", כך בהודעת משרד ההגנה הרוסי.

גורמים מדיניים אומרים כי בשעה זו נערכים מגעים בכל הדרגים והמישורים על מנת לפייס את הרוסים ולשכנע אותם שמדובר לכל היותר בחוסר הבנה.

לפי שעה קשה להעריך כיצד יסתיימו המגעים בפרט והתקרית והשלכותיה בכלל, אך אין ספק שמדובר בנקודת ציון משמעותית – ולא לטובה מבחינת ישראל – בכל הקשור להבנות ולשת"פ בין ישראל לרוסיה בזירה הסורית המורכבת.

סוריה ניסתה ליירט טילים ישראלים, והפילה מטוס רוסי

ישראל-רוסיה-ארה"ב: הציר המפתיע שיוביל להרחקת האיראנים מסוריה