בראשות המשלחת יעמוד מפקד חיל- האוויר, אלוף עמיקם נורקין אליו יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל וכן קצינים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים. לפני כניסת הצום: ראש הממשלה שוחח עם נשיא רוסיה שניקה את ישראל מאחריות

הרוסים אישרו הערב (רביעי) את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו להטיס את מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין לרוסיה להציג את תחקיר האירועים בלטקיה. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר לעיתונאים כי מומחים רוסים ילמדו את המידע שיספק למוסקבה מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין.

דובר צה"ל אישר את הפרטים ומסר כי "מחר (חמישי) בשעות הבוקר, תצא משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל- האוויר, אלוף עמיקם נורקין למוסקבה בעקבות הפלת המטוס הרוסי על ידי אש נ"מ סורית ביום שני בלילה. מפקד חיל האוויר והמשלחת יציגו את תמונת המצב של האירוע על כלל היבטיה כולל המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה"ל אודות האירוע".

דובר צה"ל הוסיף כי המשלת תציג גם את המשך הנסיונות האיראניים להעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחזבאללה ולהתבססות בסוריה. אל מפקד חיל האוויר יצטרפו ראש חטיבת קשרי החוץ של צה"ל, תת-אלוף ארז מייזל וכן קצינים נוספים מאגף המודיעין, חיל האוויר ואגף המבצעים.

זמן קצר לפני כניסת יום כיפור, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והדגיש כי ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע, והציע לשלוח את מפקד חיל האוויר למוסקבה כדי להעביר את מלוא הפרטים הנחוצים.

ראש הממשלה הביע צער בשם מדינת ישראל על מותם של החיילים הרוסים ואמר שהאחריות להפלת המטוס מוטלת על סוריה. נתניהו ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. נתניהו אמר לפוטין כי "ישראל נחושה לבלום את ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, ואת ניסיונותיה של איראן, שקוראת להשמדת ישראל, להעביר לחיזבאללה נשק קטלני נגד ישראל".

מהקרמלין נמסר כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יש להשתדל ולהימנע מתקריות שיסכנו את הכוחות הרוסיים שמוצבים בסוריה. "ראש ממשלת ישראל הביע את תנחומיו על מותם של 15 חיילים שהיו על המטוס הרוסי. נתניהו הבטיח לספק מידע מפורט על פעילות המטוסים הישראלים כדי לערוך חקירה מעמיקה של התקרית. הנשיא פוטין אמר לנתניהו שפעולות כאלה של חיל האוויר הישראלי מתבצעות תוך הפרת ריבונותה של סוריה. פוטין אמר לנתניהו כי במקרה זה לא יושמו ההסכמים בין רוסיה לישראל למניעת תקריות מסוכנות וכתוצאה מכך היה המטוס הרוסי חשוף לירי הסורי. הנשיא פוטין דחק בנתניהו לא לאפשר מעתה ואילך מצבים כאלה", נמסר בהודעת הקרמלין.

צה"ל מודה בתקיפה בסוריה: "מצטערים שנהרגו רוסים, הסורים אשמים"

השיחה בין נתניהו לפוטין מהווה עדות נוספת לרצון בקרב שני הצדדים להמשיך בתיאום הצבאי האדוק – חרף התקרית. כזכור, ביום שלישי בבוקר היה נראה שמדובר במשבר דיפלומטי – ואולי צבאי – בלתי הפיך, אלא שאז הגיעה הבהרת דובר צה"ל ודבריו המפוייסים של פוטין שניקה את ישראל מאחריות לאירוע.

במקביל, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס במסיבת עיתונאים לתקרית ואמר: "נראה לי על בסיס העובדות שסוריה הפילה מטוס רוסי. אני מבין שבערך 14 חיילים רוסים נהרגו וזה עצוב".

נשיא רוסיה פוטין הצהיר כי ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי. "זו תמיד טרגדיה כשאנשים מתים", אמר הנשיא הרוסי במסיבת עיתונאים שערך עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והוסיף "הפלת המטוס הרוסי בסוריה היתה תוצאה של שרשרת טעויות. בניגוד לטורקיה, ישראל לא יירטה בכוונה את המטוס הרוסי, אנו עדיין צריכים לבדוק מה קרה". פוטין ציין כי התגובה הרוסית תהיה מכוונת להבטחת כוחות הביטחון הרוסים שנמצאים בסוריה. בד בבד, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר כי ישראל הניחה שמערכת הנ"מ הסורית לא תגיב למתקפה.

המבחן של נתניהו: יצליח למנוע מגבלה על פעילות ישראל בסוריה?